„Nie-Obecni, czyli mural historii na podstawie fotografii rodziny chłopskiej z 1878 roku, w ramach popularyzacji zbiorów muzealnych”, to projekt autorstwa Joanny Górawskiej. Jest zrealizowany z okazji jubileuszu 60-lecia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie.
Założeniem projektu było namalowanie muralu na podstawie jednej z najstarszych fotografii w zbiorach muzeum. Zdjęcie nosi ona tytuł „Pamiątka dla Maksymiliana Jackowskiego” i pochodzi 1878r. Przedstawia włościanina Grzegorza Falkowskiego z rodziną i czeladzią. Tego typu podarunek, był w ówczesnych czasach przejawem ogromnej wdzięczności i uznania. Wyjątkowość tego zdjęcia polega na tym, że przedstawia ono chłopów, których wówczas rzadko fotografowano ( było to spowodowane trudną sytuacją finansową tej grupy społecznej).
Do namalowania jubileuszowego muralu muzeum zaprosiło Arkadiusza Andrejkowa. To artysta, który poprzez użycie okrojonej gamy kolorystycznej, ze smakiem oddaje nostalgiczny charakter portretowanych przez siebie osób. Realizacji projektu towarzyszyła transmisja na żywo, oraz relacje w mediach społecznościowych, dokumentujące proces twórczy artysty.
– Naszym celem było zainteresowanie odbiorców ofertą wirtualną, którą do nich kierujemy, zawłaszcza zbiorami cyfrowymi udostępnianymi bezpłatnie. Naszą misją jest edukacja w oparciu o wybrane przez nas zdjęcie, dbając o dostępność, opracowaliśmy i udostępniliśmy materiały edukacyjne na portalu: https://zbiory.muzeum-szreniawa.pl/ – informuje muzeum.
Wśród nich znaleźć można reportaż, artykuł, karty pracy (skierowane do dzieci i młodzieży), a także… animację z ożywioną fotografią przedstawiającą rodzinę Falkowskich z czeladzią.
Muzealnicy zapraszają do odwiedzenia Muzeum w Szreniawie, zobaczenia muralu na żywo i zapoznania się z udostępnioną bazą wiedzy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków KPO, Jednostka Wspierająca- Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.