Międzynarodowe Targi Poznańskie przystosowując się do zmian klimatycznych, otworzą się na mieszkańców Poznania i gości. Na ich terenie pojawi się “zielona rzeka”, czyli trasa, którą będzie można w otoczeniu zieleni przejść lub przejechać rowerem. Już teraz MTP korzysta z zielonych źródeł energii i minimalizuje produkcję śmieci, wykorzystując wiele materiałów i banerów ponownie.
Według raportu “Przyszłość branży targowej” autorstwa Natalii Hatalskiej CEO infuture.institute, targi powinny przygotować się na 4 możliwe scenariusze przyszłości. Jeden z nich mówi o zmianach klimatycznych, do których branża targowa powinna się przystosować. Jak podkreśla jednak Karolina Niementowska, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP, przyszłość może być wypadkową wszystkich czterech scenariuszy.
Mogę z całą stanowczością powiedzieć, że jesteśmy na wszystkie te scenariusze przygotowani, co nie znaczy o tym, że mamy absolutną pewność, jaka przyszłość nas czeka. Doświadczenie minionych dwóch lat pokazuje, że potrafimy naprawdę szybko i elastycznie adaptować się do zmieniającej się rzeczywistości. – powiedziała Karolina Niementowska.
Przede wszystkim jednak są to zmiany, na które MTP przygotowują się już od długiego czasu. Alternatywne źródła energii w postaci turbin wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych, nacisk na małą retencję czy system pozwalający maksymalną eliminację odpadów targowych i ich ponowne wykorzystywanie. To wszystko dzieje się na MTP już teraz.
Realizowany jest także program tworzenia “zielonej rzeki”, który pozwoli mieszkańcom korzystać z przestrzeni targów w towarzystwie zieleni.
Przez nasz teren będzie można w otoczeniu zieleni przejechać na przykład rowerem. Otwieramy naszą przestrzeń na mieszkańców, ponieważ to też jest element zrównoważonego rozwoju. Jest to też element szerszej ewolucji przestrzeni targowej, która z przestrzeni biznesowej staje się przestrzenią, w której mieszkańcy i goście spędzają wolny czas. – dodaje.