Można zostać testerem suplementów diety

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają badania testerów suplementów NAC w sporcie. Jest to suplement, który może podnosić stężenie GSH we krwi po wysiłku fizycznym oraz wpływać na poprawę wydolności fizycznej.

Wysiłek fizyczny niezależnie od charakteru wpływa na działanie całego organizmu. Zmiany te nasilają się wraz ze wzrostem intensywności i czasem trwania wysiłku. Korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej to m.in. zmniejszone ryzyko wielu chorób oraz zmniejszona śmiertelność. Brak zasobów umożliwiających regenerację po intensywnym wysiłku prowadzi do jej zahamowania. Natomiast powtarzany wysiłek w momencie braku odpowiedniej regeneracji, przyczynić się może do szybszego przeciążenia organizmu oraz wyższej szansy na przetrenowanie. Dlatego też biorąc pod uwagę obciążenia treningowe związane z przygotowaniem do startu, np. w wyścigu typu IronMan lub maraton, należy zwrócić szczególną uwagę na związaną z tym odpowiedź organizmu.

Testerzy suplementów badają działanie NAC

W Katedrze Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu realizowane jest badanie, którego celem jest zweryfikowanie wpływu suplementacji NAC na regenerację pomiędzy dwiema intensywnymi jednostkami treningowymi o charakterze wytrzymałościowym. Podczas badania przeprowadzane jest kilka testów wysiłkowych, możliwość przetestowania suplementu diety, badanie składu ciała, pakiet badań biochemicznych oraz konsultację dietetyczną. Aktualnie trwa rekrutacja do kolejnego etapu badań, dlatego jeśli jesteś:

•            między 18 a 45 rokiem życia,

•            osobą trenującą biegi długodystansowe,

•            posiadasz co najmniej 1 rok stażu treningowego,

•            trenujesz minimum 3 razy w tygodniu.

To poznański Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza do kontaktu.

czytaj także: Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego zasiali hektarową łąkę

Działanie NAC

Najbardziej efektywną w zwiększaniu stężenia GSH jest suplementacja N-acetylocysteiną (NAC). NAC jest substancją syntetyczną, dlatego jedynym jej źródłem są suplementy diety, leki lub wzbogacona żywność. Dotychczasowe badania weryfikowały zastosowanie NAC we wspomaganiu leczeniu takich chorób jak nowotwory, zatrucia paracetamolem, choroby układu krążenia oraz układu oddechowego. Warte uwagi jest to, że przy większości tych schorzeń towarzyszy stan zapalny oraz nadmierne generowanie wolnych rodników, podobnie jak ma to miejsce po wysiłku fizycznym. NAC posiada potwierdzone działanie antyoksydacyjne.

NAC w sporcie

Cały czas trwają badania testerów suplementów nad możliwym zastosowaniem NAC w sporcie. NAC uznana jest przez Australijski Instytut Sportu (AIS) za substancję o potencjalnym wpływie na poprawę wydolności fizycznej i regenerację. Co istotne, istnieje wiele badań dotyczących suplementacji NAC, niejednorodnych pod kątem charakteru wysiłku, rodzaju suplementacji oraz czasu jej trwania. Biorąc pod uwagę charakter wysiłku wydaje się, że największe korzyści z suplementacji mogą odnieść osoby trenujące dyscypliny o charakterze wytrzymałościowym (biegi długodystansowe, triatlon, kolarstwo) lub mieszanym (np. CrossFit). Suplementacja NAC może być najbardziej uzasadniona w momencie startu i podczas treningów o wysokiej intensywności. Zasadność tego jest również wspierana przez doniesienia o potencjalnym wpływie NAC na zahamowanie adaptacji do wysiłku w przypadku długotrwałej suplementacji. Biorąc pod uwagę informację, które posiadamy w tej chwili NAC jest substancją o dużym potencjale w sporcie. Ma szerokie zastosowanie przy uszkodzeniach mięśniowych, stanach zapalnych i regeneracją po wysiłku.

Żródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl