W pierwszych autobusach zamontowano terminalne do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart. Na razie to podmiejskie linie do Komornik.
Terminale w autobusach
Długo wyczekiwany system zbliżeniowych płatności kartą w komunikacji miejskiej pojawił się już w pierwszych autobusach. Terminale możemy spotkać na razie w podmiejskich liniach 701, 702, 703, 704, 705, 707, 710, 716 i 729. Pojazdy, w których działa system są oznaczone specjalnymi naklejkami na drzwiach. Kolejne urządzenia będą instalowane kolejno w autobusach lubońskiego Transluby, a potem w pojazdach linii podmiejskich: Czerwonaka, Rokietnicy, Kórnika, Kleszczewa, Tarnowa Podgórnego i Suchego Lasu.
Jak kupić bilet?
„Wybierz, zbliż i jedź” – podkreśla MPK. Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie terminala wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Pasażerowie mają do dyspozycji zakup jednorazowych biletów czasowych: do 15 minut, do 45 minut, do 90 minut oraz okresowy bilet 24-godzinny w dwóch taryfach – normalnej i ulgowej.
Jak będzie wyglądać kontrola?
Dla każdej transakcji system generuje specjalny numer – token. Dlatego, jeśli podróżny płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera trzeba zbliżyć telefon, pamiętając o włączonym NFC. Dodatkowo historię przejazdów można sprawdzić na stworzonym Portalu Pasażera – www.opspoznan.pl. Można tam również wystąpić o fakturę lub złożyć reklamację.
Nie tylko wygodny, ale też ekologiczny
Nowy system znacznie ułatwi zakupi biletów. Szczególnie przyjezdnym, którzy nie posiadają karty PEKA lub nie orientują się, jak wyglądają taryfy biletów.
Open Payment System jest nowoczesny, bezpieczny oraz wygodny i prosty w użytkowaniu – mówił Jacek Sieński, dyrektor Pionu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A. – To także rozwiązanie ekologiczne i oszczędne, ponieważ bilety nie są drukowane.