Morawiecki, Gliński i Błaszczak w poniedziałek w Poznaniu

W poniedziałek premier, minister kultury i minister obrony narodowej przyjeżdżają do Poznania. Przekażą Muzeum Narodowemu zbiór sreber Funduszu Obrony Narodowej.

Wizyta

23 stycznia o godzinie 10.00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się uroczystość przekazania zbioru sreber Funduszu Obrony Narodowej – informuje muzeum. Dotychczas poznańska placówka była depozytariuszem zbioru sreber, który liczy ok. 2400 kg i jest obecnie przechowywany w 51 kontenerach.

Aktu przekazania na ręce dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu dokonają Premier Matusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak – zapowiada rzeczniczka prasowa muzeum

Fundusz Obrony Narodowej

Fundusz Obrony Narodowej, utworzony dekretem Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku, miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej, dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy – przypominają organizatorzy uroczystości.

Prezentowane obiekty na co dzień są przechowywane w muzealnym magazynie, więc ten okolicznościowy pokaz jest wyjątkową okazją do ich zobaczenia.

Wrażenie robi nie tylko liczba ofiarowanych precjozów, choćby tysiące obrączek małżeńskich, ale jakość srebrnych zastaw stołowych, zegarków, papierośnic etc. Tłem do wystawionych skarbów są dokumenty i fotografie z drugiej połowy lat 30. XX wieku pokazujące skalę przedsięwzięcia i entuzjazm narodu – czytamy w komunikacie prasowym

Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl