Z danych poznańskiej policji wynika, że w pierwszej połowie tego roku, 6 kobiet zgłosiło molestowanie w taksówkach na aplikację. To nie znaczy, że to wszystkie kobiety, które były ofiarami molestowania, oznacza to jedynie, że tyle kobiet zdecydowało się je zgłosić.
NOCNY KURS
Z opisów spraw zgłoszonych policji wyłania się pewien mechanizm, tego w jaki sposób działają sprawcy seksualnych przestępstw w taksówkach na aplikację. Ofiary, które opowiedziały o tym policji łączy to, że korzystały z taksówek w nocy, wracały z imprez i albo były pod wpływem alkoholu albo były po prostu już śpiące i zasypiały w czasie kursu. Kierowca zjeżdżał wtedy z trasy. Gdy kobiety się budziły, kierowca nie siedział już z przodu, ale z tyłu obok nich i je dotykał. W jednym z przypadków kobietę obudziły ręce kierowcy wkładane pod jej bluzkę.
Żadne ze zgłoszeń nie dotyczyło stricte gwałtu, ale molestowania, a według prawa tak zwanej „innej czynności seksualnej”, która jest zagrożona karą do 3 lat więzienia. Dochodzenia, które prowadziła policja trafiły do prokuratury, niektóre już zakończyły się zarzutami.
Najważniejsze jest jednak zgłoszenie na policję. Każdy i każda, kto padnie ofiarą przestępcy seksualnego powinien o tym opowiedzieć, także dlatego, by ochronić kolejne osoby, które mogą paść jego ofiarą. Wystarczy udać się na komisariat policji, gdzie wszystkie takie sprawy traktowane są bardzo poważnie i rozmowy o nich nie trzeba się obawiać, jedynie sprawcy muszą się wtedy bać.
GWAŁTY W TAKSÓWKACH NA APLIKACJĘ
Prokuratura Generalna w odpowiedzi na pytanie posłanki Aleksandry Gajewskiej poinformowała, że w samym 2022 roku w całej Polsce w taksówkach na aplikację doszło do 32 przestępstw seksualnych. 6 z nich toczy się przeciwko jednemu sprawcy. Do potężny wzrost liczby tych przestępstw, ponieważ wcześniej 19 przestępstw miało miejsce przez 6 lat.