Minister zdrowia w Poznaniu. Zapowiedziała miliard zł dla służby zdrowia

– Będziemy promować szczególnie te placówki, które znajdują się w regionach o niskiej gęstości zaludnienia, gdzie pacjenci często mają utrudniony dostęp do opieki medycznej – mówiła minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

W Poznaniu w ramach targów SALMED pojawiła się minister zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła o podpisaniu umowy o dofinansowanie unijnego projektu infrastrukturalnego dla poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Efektem tego rozwinie się Opieka Koordynowana w POZ.

Łącznie do poradni POZ trafi ponad miliard zł. Blisko 80 proc. tej kwoty pokrywa Unia Europejska, pozostała część pochodzi z budżetu państwa. Za rozprowadzenie pieniędzy odpowie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponad miliard złotych

Nowy projekt to inicjatywa, która ma pozwolić na skorzystanie ze wsparcia finansowego z budżetu Unii Europejskiej. Związany jest z programem FEniKS, który przewiduje przeznaczenie pieniędzy unijnych m.in. na klimat, infrastrukturę i środowisko. W ramach programu przewidzianego dla podstawowej opieki zdrowotnej, Ministerstwo Zdrowia dysponować będzie kwotą 1,25 miliarda złotych w formie grantów.

Szczegółowe kryteria i informacje na temat programu znaleźć można na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniadze te mogą być przeznaczone na różnorodne cele. W tym na systemy informatyczne, sprzęt medyczny, diagnostykę, a także na remonty i modernizację pomieszczeń.

– Będziemy promować szczególnie te placówki, które znajdują się w regionach o niskiej gęstości zaludnienia. Tam pacjenci często mają utrudniony dostęp do opieki medycznej – mówiła minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Program ma też wspierać nowe inicjatywy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. To oznacza, że nawet ci, którzy dopiero planują założyć takie placówki, będą mogli ubiegać się o wsparcie.

Opieka koordynowana

Program ten wspiera także rozwój opieki koordynowanej, zachęcając do poszerzenia działalności placówek medycznych. Zarówno mniejsze, jak i większe podmioty mogą ubiegać się o wsparcie na każdą z oddzielnych placówek.

– Opieka koordynowana to klucz do zapewnienia naszym pacjentom szerszego dostępu do diagnostyki oraz badań, które dotychczas były zarezerwowane głównie dla specjalistów. Dzięki temu podejściu możemy skupić się na konkretnych potrzebach pacjentów, szczególnie w obszarach takich jak choroby układu oddechowego, choroby tarczycy czy schorzenia kardiologiczne – powiedziała prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

W opiece koordynowanej pacjent ma możliwość skorzystania nie tylko z różnorodnych badań diagnostycznych, ale także z konsultacji specjalistycznych. Dodatkowo jest on pod opieką swojego lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

– Silna podstawa opieki zdrowotnej jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia. Kiedy podstawowa opieka zdrowotna jest odpowiednio rozwinięta i posiada niezbędne narzędzia, pacjenci nie muszą być kierowani do opieki specjalistycznej w tak dużym zakresie, jak ma to miejsce – dodała prof. Agnieszka Mastalerz – Migas.

Pierwszy nabór wniosków planowany jest na jesień tego roku. NFZ będzie organizował webinary oraz udzielał informacji telefonicznie, aby pomóc procesie składania wniosków.

Czytaj też: Szpital im. Raszei jest jednym z najlepszych w kraju

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl