Ważne

Minister obrony, W. Kosiniak-Kamysz w Poznaniu. „Uratujemy zakłady Cegielskiego”

Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał w czwartek do Poznania. Rozmawiał z władzami samorządowymi m.in. o sytuacji należącej do Polskiej Gruby Zbrojeniowej, fabryki H. Cegielski – Poznań. W Poznaniu produkowane będą polskie czołgi K2. Minister obrony narodowej dodał też, że wspiera ubiegającego się o reelekcję prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. – Gdybym był z Poznania, zagłosowałbym na niego – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przedstawiciel ministerstwa rozmawiał z władzami samorządowymi o bezpieczeństwie państwa polskiego, obronności oraz inwestycji w przemysł zbrojeniowy. Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Poznań będzie rozwijał swój potencjał wojskowy. Na myśli ma inwestycje w jednostki wojskowe oraz współpracę z wojskiem Stanów Zjednoczonych.

– Nasze działania skupią się szczególnie na jednostkach lotniczych, które odgrywają kluczową rolę w bezpieczeństwie państwa. W Poznaniu znajduje się przecież 31 Baza Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach. Ważna będzie też współpraca z wojskiem amerykańskim, które tu stacjonuje. Ponadto znaczący udział w przyszłych planach będą miały zakłady zbrojeniowe – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister zakomunikował, że rząd wzmocni poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM), aby mogły produkować polskie odpowiedniki czołgów K2. Celem będzie lokalizacja linii produkcyjnej w Poznaniu. Rząd chce rozwinąć polski przemysł zbrojeniowy, aby 50 proc. zamówień było krajowych, a 50 proc. międzynarodowych.

– Naszym celem jest też wspieranie zakładów Cegielskiego oraz WZM, aby mogły one sprostać wymaganiom produkcji dla polskiej armii. To dla nas priorytet, który będziemy realizować we współpracy z samorządem – przekazał Kosiniak-Kamysz.

fot. M.S./wPoznaniu.pl

Poznań strategiczny militarnie

Dodał, że „otwartość Poznania oraz zaangażowanie w trudną sytuację zakładów Cegielskiego” to „odważna oferta”, ale też „bardzo potrzebna”, ponieważ rząd wie, że ma oparcie w samorządzie. – Sam rząd nie wystarczy. Tu trzeba połączyć siły – powiedział minister obrony.

– Jestem pod wrażeniem działań gospodarczych podejmowanych przez prezydenta Poznania oraz jego zespół. Widziałem imponujące osiągnięcia, zwłaszcza w sprawie rozwoju tramwajów i inwestycji w spółki miejskie. To pokazuje, że Poznań jest dobrze zarządzanym miastem, co jest niezwykle ważne dla naszego rządu. Deklaracja Jacka Jaśkowiaka dotycząca zakładów Cegielskiego jest tego dowodem. Tak unikatowej oferty ze strony samorządu nie widziałem od lat – zakomunikował Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że rząd „nie pozwoli na upadek Cegielskiego”. – To byłoby niedopuszczalne, nie tylko ze względu na historię, ale także ze względu na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy tam pracują. Naszym celem jest naprawienie sytuacji, co może zająć trochę czasu, ale obiecuję, że to się uda – zakończył minister.

Jacek Jaśkowiak przypomniał, że w Cegielskim pracował fizycznie, zanim ukończył technikum mechaniczne.

– Wychowałem się na Dębcu i też większość rodziców moich kolegów tam pracowała. Dla mnie to jest ikona Poznania, taka sama jak Stary Rynek. To nasze dziedzictwo, które należy pielęgnować, stąd moja deklaracja o możliwości przejęcia przez samorząd zakładów – mówił Jaśkowiak.

Jacek Jaśkowiak (fot. M.S./wPoznaniu.pl)

Prezydent Poznania wspomniał też o swojej dawnej podróży do Korei Południowej. Spotkał się tam z szefem Hyundaia, firmy produkującej czołgi i tramwaje.

– Jechałem też czołgiem K2. Zarzuca mi się dalekie wyjazdy, ale w ten sposób właśnie domyka się pewnego rodzaju biznesy, transakcje i kontrakty. Cieszę się, że wiceminister Paweł Bejda też właśnie pojechał do Korei, bo to daje szansę dla Polski na czołgi – dodał Jaśkowiak.

Jacek Jaśkowiak nadmienił, że samorząd wspiera stacjonujące tu wojsko amerykańskie, a także organizuje zajęcia sportowe (boks) dla Wojsk Obrony Terytorialnej w Poznaniu.

– Jesteśmy gotowi, aby wesprzeć podobne inicjatywy. Co więcej, przygotowujemy program związany ze schronami, aby Poznań był najbezpieczniejszym miastem w Polsce. To też dzięki obecności wojsk amerykańskich, ale nie powinno nas to jednak usypiać w obliczu zagrożenia. Musimy być przygotowani w obliczu ewentualnej wojny – zakończył Jacek Jaśkowiak.

fot. M.S./wPoznaniu.pl

Czytaj też: Telewizyjne starcie przed wyborami. Jaśkowiak kontra Czerwiński

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl