Od dziś można kupić bilety na największy festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
Pełen program poznańskiej odsłony 21. edycji imprezy jest dostępny TUTAJ.
Bilety można kupić w kasie Kina Muza oraz w Internecie na stronach kina i festiwalu. Ceny biletów na seanse wahają się między 14 a 20 zł w zależności od przysługujących ulg. W ofercie są też imienne karnety festiwalowe, dostępne w kasie kina. Karnety na minimum dziesięć seansów będą osiągalne do wyczerpania puli, najpóźniej do 9.05.
Jury i publiczność wyłonią zwycięzców
W pierwszy festiwalowy weekend w Muzie filmy Konkursu Głównego obejrzy jury, które przyzna Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. W salach kinowych będzie można spotkać reportażystkę Ewę Ewart, edukatorkę Agnieszkę Jankowiak – Maik, znaną szerzej jako Babka od Histy oraz reżysera Klaudiusza Chrostowskiego. Zwycięski film, którego twórcy dostaną 3 tysiące euro poznamy podczas gali, w czwartek 16.05 o godz. 20:00.
Zwycięzcę wyłoni także publiczność. W czterech miastach – obok Warszawy, Wrocławia i Gdyni – w Poznaniu Widzowie i Widzki ocenią jedenaście produkcji nominowanych do nagrody Onet.pl Big Screen Doc. To filmy, które ukazują zjawiska ze świata kultury, sportu czy ekologii. Reżyser lub reżyserka zwycięskiego obrazu dostanie 1000 euro.
Festiwalowe nowości
W Poznaniu w programie znalazło się dwanaście sekcji festiwalowych, w tym nowe:
W DRODZE DO SZCZĘŚCIA – W tym roku wspólnie ruszamy w poszukiwaniu życiowego balansu. Ścieżka prowadząca do poczucia spełnienia i szczęścia bywa jednak kręta oraz wyboista. Jak radzą sobie na niej bohaterowie_ki festiwalowych filmów? To doskonała okazja, żeby wyciągnąć ważną lekcję dla siebie z ich zaskakujących, często zabawnych, ale też poważnych i wzruszających poszukiwań.
NIEZAPOMNIANE HISTORIE KOBIET – Historie wybitnych kobiet, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą. Ich osiągnięcia były często wymazywane i długo czekały, żeby usłyszał o nich świat. Pionierki wytyczające ścieżki dla kolejnych pokoleń. Pokażemy kilka niezwykłych filmów, opowiadających o różnych światach – od sportu przez muzykę po architekturę.
JAPAN STORY – Japonia jest dla nas tak pociągająca, bo jej mieszkańcy_ki często postrzegają świat inaczej niż my. W czym jest nam blisko do japońskiego społeczeństwa, a gdzie różnice między nami widać najlepiej? Przyglądamy się różnym aspektom dalekowschodniej kultury.
PIERWSZE NARODY – Jakie są obecnie wyzwania, z którymi muszą mierzyć się rdzenni mieszkańcy_ki różnych zakątków świata? Kto ma prawo opowiadać ich historię i do kogo należy ich spuścizna w postkolonialnym świecie? Swoim patronatem sekcję objęła Ambasada Kanady w Polsce.
Oprócz tego nie zabraknie tych dobrze znanych i lubianych sekcji, takich jak: Bohaterowie są wśród nas, Fetysze i kultura, Historie intymne, Klimat na zmiany czy Muza i wena. Pokażemy też 19 filmów krótkometrażowych.
MDAG to nie tylko filmy
W tym roku przygotowaliśmy 12 wydarzeń dodatkowych, na które zaprosiliśmy blisko 20 ekspertów oraz twórców i bohaterów wyświetlanych produkcji. Oto trzy z nich, które odbędą się w pierwszy festiwalowy weekend:
- Piątek, 10 maja | godz. 20.30 | Sala nr 1 | Kino Muza
W piątek wieczorem zaplanowaliśmy otwarcie festiwalu. Po seansie „LASU” – filmu otwarcia 21. edycji MDAG, zapraszamy na spotkanie z jego reżyserką, Lidią Dudą oraz z bohaterami tej produkcji: Asią, Markiem, Marysią, Ignacym oraz Frankiem. Obraz opowiada o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej, widzianym oczami rodziny, która zamieszkała na terenie Puszczy Białowieskiej.
- Sobota, 11 maja | godz. 21.15 | Rynek Łazarski
Zapraszamy do kina plenerowego. W ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny filmu PIANOFORTE w reżyserii Jakuba Piątka. Produkcja opowiada o drodze do Konkursu Chopinowskiego. Bohaterami są jego młodzi uczestnicy z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm.
- Niedziela, 12 maja | godz. 15.00 | Sala nr 1
Po filmie „SKRADZIONE CIAŁO” (reż. Sophie Compton, Reuben Hamlyn) zapraszamy na rozmowę z Paulą Skrzypecką, doktorą nauk prawnych, specjalizującą się w prawie nowych technologii, w tym w bezpiecznym i legalnym tworzeniu i wdrażaniu modeli AI oraz ochronie danych osobowych. Pretekstem do rozmowy jest film o młodej studentce Taylor (jej tożsamość została celowo zmieniona), która stała się ofiarą deepfake’ów. Pewnego dnia znajduje w sieci film pornograficzny ze swoim udziałem. Policja nie reaguje, a ona nic nie może z tym zrobić. Cyfrowe prawo w tym zakresie nie istnieje.
Listę pozostałych wydarzeń dodatkowych od dziś można znaleźć na stronie www.mdag.pl.
Czytaj też: 9 koncertów na majówkę. Za darmo