Miliony ludzi w mieście. To był rekordowy rok dla Poznania

Prawie 4 miliony odwiedziło stolicę Wielkopolski w 2023 roku. Nie przeszkodziły w tym nawet remonty. To lepszy wynik niż w 2019, przed pandemią.

Rok 2023 okazał się rekordowy dla turystyki w Poznaniu. Blisko 4 miliony osób odwiedziło nasze miasto. Do stolicy Wielkopolski przyjechało więcej osób niż 2019 roku, czyli przed pandemią. Nawet przeciągające się remonty nie odstraszyły turystów.

Przed pandemią maksymalne obłożenie poznańskich hoteli wynosiło około 60%. W roku 2023 z noclegu skorzystało ponad 63% odwiedzających. Tendencja wzrostowa się utrzymuje także w tym roku. Z danych prezentujących wyniki z lutego 2024 roku, wynika, że obłożenie hoteli miesiącu wynosiło 50%. Jest to lepszy wynik niż zarówno przed pandemią, jak i w roku ubiegłym.

Skąd przyjeżdżają turyści do Poznania?

Najwięcej turystów z zagranicy przyjeżdża do Poznania z Niemiec, głownie z Berlina. Na drugim miejscu uplasowali się odwiedzjący z USA, a na trzecim goście z Wielkiej Brytanii. W 2023 roku odnotowano też większe zainteresowanie Poznaniem ze strony turystów z Hiszpanii.

Rekordowy rok na Ławicy i duże zainteresowanie Muzeum Narodowym

2023 rok okazał się rekordowym rokiem dla lotniska Ławica. Co nie dziwi, największe zainteresowanie lotami zaobserwowano w wakacje.

Jeśli chodzi o miejsca najchętniej odwiedzane przez przyjeżdzających do stolicy Wielkopolski, prym wiedzie Muzeum Narodowe w Poznaniu. Drugim najchętniej odwiedzanym miejscem kultury okazało się Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Na podium znalazło się też Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Z innych podpoznańskich atrakcji, turyści chętnie odwiedzali również Zamek w Kórniku i Pałac w Rogalinie.

Pozostałe atrakcje Poznania również nie były obojętne dla turystów. Ponad 2 miliony osób skorzystało z Term Maltańskich. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się poznańskie Zoo. Natomiast poznańska Kolejka Maltanka może pochwalić się wynikiem 117 tysięcy pasażerów. To dużo, biorąc pod uwagę, że atrakcja jest czynna jedynie kilka miesięcy w roku.

fot. Łukasz Gdak

Mało biznesowych wydarzeń. Dużo turystów z USA

W 2023 roku nie udało się odbudować zainteresowania biznesowymi wydarzeniami w Poznaniu. Jest ich mniej niż 2019 roku.

Zanotowano natomiast, że co trzecia wydana w Poznaniu złotówka, wydana jest przez turystów. Najwięcej pieniędzy w 2023 roku wydali turyści z USA i Wielkiej Brytanii.

– W turystyce trzeba budować przyjazny klimat. Fakty mówią jasno, że poznańska turystyka się odbudowała. mamy więcej odwiedzających niż W 2019 roku. Nie wpłynęły też na to remonty. Jako poznaniacy cieszmy się z tych danych i bądźmy z nich dumni. Wyzwaniem jest odbudowanie turystyki biznesowej. W najbliższym czasie będziemy się koncentrowali na promowaniu Poznania w wymiarze krajowym ale również chcemy przypominać o gastronomii. Jest to ważny filar Poznania. Ten wątek jest dla nas ważny. Trzeci element to promocja ruchu lotniczego do Poznania. Ciekawy jest trend przybywających do nas ludzi z Czech. Również ważny jest dla nas ruch lotniczy z Dubaju. Czwartym elementem będą działania w przestrzeni publicznej – mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta i Wiceprzewodniczący Rady Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. 

Czytaj także:Ikona Poznania biednieje. Zakłady H. Cegielski-Poznań z problemami. Miasto je przejmie? | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl