Milion złotych dla osiedla z najwyższą frekwencją wyborczą

Miasto chce zachęcić poznaniaków do udziału w wyborach do rad osiedl, które odbędą się 12 maja. Dla osiedla z najwyższą frekwencją przewidziano nagrodę w wysokości miliona złotych. To ma zmotywować więcej osób do wzięcia udziału w głosowaniu.

Wybory do rad osiedli Poznań

W niedzielę, 12 maja, poznaniacy wybiorą członków rad osiedli. Nowo wybrani przedstawiciele będą odpowiedzialni za dbanie o lokalne społeczności i ich potrzeby. Współpraca z miastem umożliwia przekładanie tych potrzeb na konkretne działania, które mogą poprawić jakość życia w dzielnicach. Rady osiedli odgrywają istotną rolę, łącząc mieszkańców z władzami miasta. Dzięki ich inicjatywom powstają nowe drogi, parki i miejsca rekreacyjne.

– Gorąco zachęcam, aby 12 maja oddać głos na osoby, które będą nas reprezentować w radach osiedli. Dodatkową motywacją niech będzie rywalizacja między fyrtlami. Osiedle z najwyższą frekwencją otrzyma w nagrodę 1 mln zł – poinformował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dodał, że pieniądze te radni będą mogli przeznaczyć na realizację wskazanej przez siebie inwestycji służącej mieszkańcom.

fot. archiwum

Kto może wziąć udział w wyborach do rad osiedli?

W wyborach do rad osiedli w Poznaniu mogą brać udział wyłącznie osoby, które na stałe zamieszkują to miasto. Jeżeli nie są one tam zameldowane, muszą złożyć wniosek o wpis do stałego obwodu głosowania. Przed tym krokiem warto sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, gdzie jesteśmy wpisani do stałego obwodu.

Jeśli to nie jest Poznań, wniosek o wpis można złożyć na dwa sposoby:

  • online przez stronę gov.pl
  • osobiście w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20.

Dodatkowo do składanych dokumentów należy dodać dokumenty potwierdzające związek z miastem, takie jak umowa najmu, akt notarialny, rachunek za media czy umowa o pracę.

Istnieje również możliwość zagłosowania poprzez meldunek na stały pobyt w Poznaniu. Można to zrobić online, osobiście w urzędzie lub przez pełnomocnika.

Natomiast osoby, które złożyły wniosek o wpis do stałego obwodu przed wyborami samorządowymi, nie muszą tego robić ponownie, ponieważ taki wpis jest ważny we wszystkich kolejnych wyborach.

Czytaj także: Będzie tam pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę.


Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl