Milion złotych dla Lubonia za wysoki poziom wyszczepienia

Luboń został laureatem konkursu Najbardziej Odporna Gmina.  Otrzyma milion złotych na cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19.

W ogłoszonej przez rząd rywalizacji, w której o kolejności rankingu decydował wskaźnik wyszczepienia, Luboń zajął drugie miejsce w kategorii średnich gmin (30-100 tys. mieszkańców) ze wskaźnikiem wyszczepienia na poziomie 63,61% znalazło się na drugiej pozycji w kategorii średnich gmin. Pierwsze miejsce zajęło Piaseczno (65,16%), a trzecie Pruszków (63,16%).

Według zasad konkursu, w tej kategorii pierwszym trzem samorządom przysługuje nagroda w wysokości 1 mln zł, który należy wydać na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19, zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy COVID-19.

– Chcielibyśmy wydać te pieniądze tak, żeby wróciły do mieszkańców – komentuje Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia – Planujemy stworzyć centrum pocovidowe, z szeroko rozumianym wsparciem dla osób po przejściu infekcji koronawirusem, po lockdownie. Mamy pomysły jak spożytkować te pieniądze – dodaje Machalska.

W Luboniu w pełni zaszczepionych jest już 20 866 osób. Kolejnym celem Lubonia jest osiągnięcie poziomu 67 procent wyszczepienia, co oznacza tytuł Gminy na Medal. To wiązałoby się z kolejną nagrodą – 100 tys. zł. Uprawnienie do takich środków uzyskało w listopadzie Miasto Poznań, które jako szósty samorząd w kraju osiągnęło wymagany poziom wskaźnika.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl