Mija 170. rocznica urodzin prof. Święcickiego. Pionier poznańskiej medycyny

W 170. rocznicę urodzin Heliodora Święcickiego, założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego odbywa się wydarzenie w Pałacu Działyńskich. Wieczór przypomina postać wybitnego lekarza. Zorganizowano je w hołdzie jego zasługom dla miasta, nauki i medycyny.

Prof. Heliodor Święcicki, oprócz pracy naukowej i medycznej, był znany z organizowania spotkań intelektualnych. Te odbywały się w Pałacu Działyńskich. W czwartkowe wieczory razem z żoną Heleną gromadził gości ze świata nauki, kultury i sztuki. Te spotkania, przypominające salon literacki, nawiązywały do tradycji zapoczątkowanej przez Tytusa Działyńskiego.

10 października tradycja odżywa na nowo za sprawą Biblioteki Kórnickiej PAN, która organizuje „Wieczór czwartkowy” poświęcony Heliodorowi Święcickiemu. W programie wydarzenia przewidziano występy aktorów Zbigniewa Grochala i Aleksandra Machalicy, którzy przypomną słowa profesora oraz jego przyjaciela, Adama Wrzoska. Oprawę muzyczną zapewnią Barbara Dmochowska (fortepian) i Rozalia Dmochowska (harfa).

Wystawę „Przeciw szarzyźnie życia – Heliodor Święcicki (1854-1923)” poświęcono jego życiu i dorobkowi Święcickiego. Przez ponad 30 lat mieszkał w Pałacu Działyńskich. Wynajmował całe drugie piętro, gdzie prowadził niewielką klinikę, przyjmując pacjentki i odbierając porody. Znany nie tylko z działalności medycznej, ale i społecznej, Święcicki był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, a także twórcą pierwszej polskiej uczelni w Wielkopolsce – Uniwersytetu Poznańskiego.

Heliodor Święcicki był jednym z najwybitniejszych lekarzy swojej epoki. Zasłynął jako ginekolog, chirurg, a także filantrop. Był zaangażowany w rozwój poznańskiego środowiska naukowego i medycznego. Dzięki jego wysiłkom powstały ważne instytucje, w tym uniwersytecki szpital ginekologiczno-położniczy przy ulicy Polnej, który nosi jego imię.

Dziś jego pamięć jest wciąż żywa – w Poznaniu znajduje się jego ławeczka, ale także w rodzinnych stronach, w Śremie.

Wydarzenie organizowane w Pałacu Działyńskich odbędzie się w czwartek, 10 października o godz. 17, a wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Czytaj też: Pierwsza polska tancerka z prestiżowym tytułem. Pochodzi z Poznania

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl