Mieszkańcy osiedla Maltańskiego chcą powołanie komisji doraźnej Rady Miasta. Komisja miałaby zająć się rozwiązaniem kryzysu mieszkaniowego na osiedlu nad Jeziorem Maltańskim.
Mieszkańcy chcą komisji doraźnej
Tysiąc sześćset sześćdziesiąt dziewięć podpisów udało się zebrać członkom stowarzyszenia Maltańskie Nasz Dom pod projektem inicjatywy uchwałodawczej. Jej celem jest powołanie komisji doraźnej Rady Miasta Poznania. Komisja składające się z radnych wszystkich klubów, miałaby zająć się systemowym rozwiązaniem kryzysu mieszkaniowego na Osiedlu Maltańskim.
– Ze względu na skalę zjawiska i liczbę osób dotkniętych problemem konieczne jest znalezienie rozwiązanie systemowego, które uwzględni skomplikowaną i niejednorodną sytuację społeczną mieszkańców – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami Bronisława Waszkiewicz, mieszkanka osiedla Maltańskiego. – Sprawczość, pełen dostęp do dokumentów archiwalnych i urzędowych odnoszących się do tego terenu, możliwości administracyjne i zasób fachowców, jakimi dysponują miejskie instytucje miejskie umożliwią racjonalne i kompleksowe rozwiązanie tego ogromnego kryzysu rzutującego na całe Miasto Poznań – dodaje Waszkiewicz.
Listy z podpisami pod inicjatywą uchwałodawczą, mieszkańcy osiedla Maltańskiego złożyli w czwartek w biurze podawczym urzędu miasta.


fot. wpoznaniu.pl
– W czasie zbierania podpisów wspierały nas organizacje pracownicze i lokatorskie z całego kraju. Widzimy w tym jakąś szansę, bo cały oddolny społeczny, obywatelski ruch jest za nami – mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Aleksandra Zabel, członki Stowarzyszenia Maltańskie Nasz Dom.
Od grudnia 2023 roku pełnomocnik parafii p.w. Jana Jerozolimskiego za Murami, która jest właścicielem terenu, gdzie stoją domy osiedla Maltańskiego, zaczął wysyłać mieszkańcom wypowiedzenia umów dzierżawy. Z godnie z tym dokumentami, mieszkańcy mają opuścić swoje domy. Ostatnie umowy dzierżawy tracą moc prawną z końcem września tego roku.
Są propozycje
Mecenas Jacek Masiota, reprezentujący zarządcę i właściciela terenu mówi nam, że mieszkańcom zostały przedstawione propozycje pomocy przy znalezieniu nowych mieszkań oraz pomoc przy przeprowadzce.
– W sumie odbyliśmy 170 spotkań z mieszkańcami. Złożyliśmy ponad 80 wniosków oferując pomoc prawną przy otrzymaniu lokalu komunalnego, TBS czy socjalnego. 28 decyzji już jest pozytywnych. Ci mieszkańcy mogą bez problemu mieszkać na osiedlu Maltańskim do momentu wydania przez miasto kluczy – mówi Jacek Masiota, pełnomocnik zarządcy i właściciela terenu.
Jak powiedział nam mecenas Masiota, strona kościelna powołała fundację. Ta ma wypłacić rekompensaty tym mieszkańcom, którzy będą musieli wyprowadzić się z osiedla. Kwota rekompensaty ma być zależna od wysokości dochodów mieszkańców oraz ich potrzeb związanych z nowym mieszkaniem.