Urząd miasta szkoli pracowników i wydłuża godziny pracy, by jak najsprawniej wydać numery PESEL ukraińskim uchodźcom. Powołane zostało 13 zespołów do koordynacji pomocy i współpracy ze społecznikami. Niedługo rozpocznie się również wydawanie świadczeń socjalnych.
Wydawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy rozpocznie się w środę 16 marca. Urząd przygotował już komputery i szkoli pracowników. Aż 60 urzędników będzie obsługiwać Ukraińców, którzy zgłoszą się po wydawanie numeru PESEL. Wcześniej były to 3, czasami 4 osoby. Wydłużone zostaną również godziny otwarcia urzędu. Będzie on czynny od 7:00 do 21:00. Sprzęt do obsługi dowód osobistych, będzie wykorzystywany do pomocy Ukraińcom. Będą to skanery zdjęć, linii papilarnych i karty kryptograficzne. Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Bartosz Pelczarski podkreśla, że nie zakłóci to obsługi poznaniaków, którzy będą chcieli załatwić w urzędzie swoje sprawy.
Jeszcze tak dużego przedsięwzięcia, jeżeli chodzi o administracje, nie robiliśmy. W przeciągu kilku dni będziemy musieli wydać tyle peseli, co w ostatnich latach. – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych.
13 zespołów, które będą koordynować pomoc dla Ukraińców, zajmować się będzie m.in. załatwianiem mieszkań, pomocy psychologicznej, społecznej, opieki i edukacji, pomocy kulturalnej i pomocy humanitarnej.
Poznańskie centrum świadczeń zajmie się wypłatą zapomóg dla Ukraińców (300 złotych dla każdego ukraińskiego uchodźcy) finansowego wsparcia dla osób, które w pierwszych 60 dniach zapewniły schronienie i utrzymanie uchodźcom (40 zł za osobę przyjętą pod swój dach).
Miejski ośrodek pomocy rodzinie będzie wyznaczał opiekunów tymczasowych dla dzieci bez rodziców lub opiekunów. Taka osoba będzie wskazana maksymalnie 48 godzin po przyjeździe takiego dziecka do Poznania. Punkt przy Bukowskiej od przyszłego tygodnia będzie punktem informacyjnym. Dary będą składane w mniejsze pakiety, a po większe paczki, Ukraińcy przekierowani będą do punktów takich jak ten na MTP.
Do Poznania przyjechało już ponad 30 tys. Ukraińców. Tylko przez punkt recepcyjny na MTP przewinęło się już ponad 8,5 tys. osób. Zakwaterowano 2190 osób. Pomoc przekazana przez mieszkańców trafiła już do 2000 rodzin. Łącznie do baz miejskich zgłosiło się ponad 4000 wolontariuszy. Prawie 50 z nich zna język ukraiński i ma kompetencje psychologiczne. Poznań przyjął również łącznie 1361 dzieci z Ukrainy do szkół i przedszkoli.