Miasto przestrzega przed oszustami. Takich biletów nie ma w ofercie ZTM

„Oferta promocyjna. Zakup bilet na 90 podróży za 11 zł już dzisiaj! Przejdź pod link i dołącz do promocji ZTM” – tak brzmi fałszywy komunikat, zamieszczony na Facebooku przez profil o nazwie ZTM Transport (pisownia oryginalna). Znajduje się też link, w którego kliknięcie grozi zainfekowaniem telefonu lub komputera. Aby oferta sprawiała wrażenie prawdziwej, pod postem zamieszono komentarze, wychwalające tę rzekomo atrakcyjną promocję.

Wiadomość należy zignorować. Pod żadnym pozorem nie można klikać w zamieszczony link. Post został stworzony przez oszustów. Zarząd Transportu Miejskiego nie posiada biletu na 90 dni. Aktualna oferta przewoźnika znajduje się na stronie internetowej poznańskiego ZTM.

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

W dobie powszechnej cyfryzacji ochrona przed cyberzagrożeniami staje się niezwykle istotna. Bezpieczne praktyki online pozwalają chronić prywatne dane przed nieautoryzowanym dostępem czy kradzieżą informacji osobistych.

Celem cyberprzestępców najczęściej są pieniądze. Znajomość takich zagrożeń zwiększa szanse na ich identyfikację, gdy padniemy ofiarą oszustwa internetowego, a przede wszystkim zabezpiecza nasze zasoby finansowe. To tylko kilka możliwych korzyści.

Wiedza o cyberzagrożeniach to narzędzie, które daje kontrolę nad bezpieczeństwem w sieci. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz stałe podnoszenie świadomości, regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, oprogramowań, korzystanie z silnych haseł oraz ogólna ostrożność podczas korzystania z internetu.

Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania od niemal roku prowadzi cykl edukacyjny Cyber Piątki. To seria artykułów o bezpieczeństwie w sieci. W publikacjach przybliżane są metody, którymi posługują się przestępcy oraz dobre praktyki, jakimi warto się kierować w codziennym życiu. Artykuły publikowane są na stronie poznan.pl/smartcity w każdy piątek.

Zobacz też: Szybka reakcja świadków. Pijany 42-letni kierowca zatrzymany

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl