Miasto Poznań nie udostępni Poczcie Polskiej danych mieszkańców niezbędnych do przeprowadzenia wyborów

W czwartek w nocy do urzędu miasta wpłynął mail sugerujący, że pochodzi od Poczty Polskiej. Miał on charakter wniosku o wydanie spisu wyborców w celu przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Prezydent Jaśkowiak mówi, że urząd nie odpowie na maila. 

Mail wpłynął na urzędową skrzynkę poczty elektronicznej w czwartek, 23 kwietnia o godz. 2:29. Wiadomość pochodząca z adresu wybory2020@poczta-polska.pl nie została podpisana, wymaganym w takich wypadkach, podpisem elektronicznym. Mail wyglądał tak:

źródło : UMP

Treść maila można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych zamieszczonych w spisie wyborców — mieszkańców miasta Poznania, które jako prezydent i organ administracji publicznej jestem zobowiązany chronić, przetwarzać i udostępniać zgodnie z prawem — mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jaśkowiak nie wyklucza, że w tej sprawie zawiadomi prokuraturę.

Treść tego maila nie może być dla mnie podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań w tym zakresie. Jeżeli taki jest standard działania Poczty Polskiej S.A., to wizja udostępnienia tej instytucji wrażliwych danych osobowych może tylko przerażać — dodaje Jaśkowiak.

Miasto Poznań, po decyzji prezydenta nie zamierza odpowiadać na tego mai. Według obowiązującego kalendarza wyborczego wybory Prezydent RP są zaplanowane na 10 maja 2020 roku.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl