Media spotkają się z ministrem sprawiedliwości. W sprawie niewyjaśnionego zabójstwa J. Ziętary

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar odpowiedział na apel Rady Polskich Mediów. Chodzi o sprawę niewyjaśnionego zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. W odpowiedzi zaprosił przedstawicieli mediów oraz organizacje społeczne na spotkanie, które odbędzie się 13 września w Prokuraturze Krajowej.

Tematem rozmów ma być aktualny stan sprawy, która od ponad trzech dekad pozostaje nierozwiązana. Mija już 32 lata od dnia, kiedy Jarosław Ziętara, młody dziennikarz śledczy, wyszedł ze swojego mieszkania w Poznaniu. Szedł do pracy, ale nigdy do niej nie dotarł. Miał zaledwie 24 lata.

Zajmował się śledztwami dziennikarskimi dotyczącymi działalności przestępczej wśród przedsiębiorców i osób związanych z ówczesnym aparatem władzy. Jego nagłe zaginięcie wywołało falę spekulacji i domysłów, jednak przez te wszystkie lata nie udało się ustalić, co dokładnie się wydarzyło.

Do zaginięcia Jarosława Ziętary doszło 1 września 1992 roku. Pomimo intensywnych poszukiwań i licznych śledztw, jego ciała nigdy nie odnaleziono. W 1999 roku sąd oficjalnie uznał go za zmarłego. Jego sprawa nigdy nie została rozwiązana przez polski system sprawiedliwości.

Obecnie wyniki

W kolejnych latach sprawa Ziętary była wielokrotnie podejmowana przez prokuraturę i sądy. W 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił byłego senatora Aleksandra G., który był oskarżony o podżeganie do zabójstwa dziennikarza. Orzeczenie podtrzymał sąd apelacyjny w styczniu 2024 roku. W maju tego samego roku prokuratura wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o kasację wyroku.

Innym istotnym elementem sprawy był proces dotyczący Mirosława R., ps. „Ryba”, i Dariusza L., ps. „Lala”, oskarżonych o uprowadzenie i pomocnictwo w zabójstwie Ziętary. W październiku 2022 roku sąd uniewinnił obydwu oskarżonych. Wyrok nie jest prawomocny.

Rada Polskich Mediów

W związku z brakiem satysfakcjonujących rozstrzygnięć, Rada Polskich Mediów zaapelowała do ministra Adama Bodnara o ponowne podjęcie śledztwa. Rada wnioskuje także o udostępnienie przez służby specjalne akt dotyczących osób i firm, które mogły być powiązane z dziennikarskimi śledztwami Ziętary.

W odpowiedzi na apel Bodnar zaprosił na spotkanie w Prokuraturze Krajowej, które ma się odbyć 13 września. W spotkaniu weźmie udział także prokurator Piotr Kosmaty, który jest referentem sprawy. Spotkanie ma omówić aktualny stan śledztwa oraz podjęcie dalszych kroków.

Adam Bodnar (fot. Łukasz Gdak)

Jarosław Ziętara

Pomimo upływu lat, pamięć o Jarosławie Ziętarze jest wciąż żywa. W 2016 roku na kamienicy przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu, gdzie mieszkał i gdzie widziano go po raz ostatni, odsłonięto tablicę upamiętniającą dziennikarza. W niedzielę, 1 września 2024 roku, przed domem, w którym mieszkał Ziętara, odbyła się kameralna uroczystość upamiętniająca rocznicę jego zaginięcia. Wzięli w niej udział mieszkańcy Poznania, dziennikarze, wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

W 2022 roku decyzją prezydenta RP, został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa. W tym samym roku jego pamięć uhonorowano także odsłonięciem kolejnej tablicy w gmachu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ponadto, od 2022 roku, Press Club Polska przyznaje nagrodę za dziennikarstwo śledcze imienia Jarosława Ziętary. Jest to wyraz uznania dla wszystkich, którzy, podobnie jak on, walczą o prawdę i sprawiedliwość, narażając się na ogromne niebezpieczeństwa.

1 września 1992 roku zaginął Jarosław Ziętara (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Ostrzelali komendę policji. Odwagę sprawcom zapewnił alkohol

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl