Materiał partnera

Marzysz o nowym samochodzie? Pomyśl o sprowadzeniu auta z zagranicy

Planujesz zakup samochodu, ale w okolicy Poznania nie możesz znaleźć żadnego modelu, który spełniałby Twoje oczekiwania? W podobnej sytuacji jest wiele innych osób. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być sprowadzenia pojazdu z zagranicy. Takie auta bardzo często mają bogatsze wyposażenie, a także atrakcyjniejszą cenę. Przekonaj się, dlaczego warto postawić na pojazd np. z Niemiec i sprawdź, jak wyglądają formalności.

Czy warto sprowadzić samochód z zagranicy?

Zakup samochodów sprowadzanych z zagranicy to częsty wybór osób poszukujących wymarzonego pojazdu. Głównym powodem, dla którego auta te cieszą się taką popularnością, jest ich atrakcyjna cena oraz bogate wyposażenie. Modele krajowe, w takiej samej opcji wyposażenia są zwykle dużo droższe. Niemniej jednak, decydując się na samochód z zagranicy, należy zachować dodatkową czujność. Kupujący mogą na własną rękę sprowadzić samochód lub też wybrać firmę pośredniczącą, która zajmie się wszystkimi formalnościami. W obu przypadkach warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją pojazdu i jego stanem technicznym.

Przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu samochodu z zagranicy warto zapoznać się z jego historią. W tym celu można wykorzystać jeden z wielu systemów dostępnych online. Wprowadzając numer VIN oraz rejestrację samochodu, można wykupić odpowiedni raport. W ciągu kilku lub kilkunastu minut otrzymuje się dokumenty uwzględniające m.in. takie informacje jak:

  • stan licznika i średnie wskazania dla wybranego pojazdu z danego roku,
  • dokładna liczba wcześniejszych właścicieli pojazdu,
  • historia uszkodzeń oraz napraw, jeżeli były one wykonywane w autoryzowanych serwisach,
  • wyposażenie samochodu i dostępne w nich systemy dotyczące np. bezpieczeństwa.

W raportach pojawia się informacja o tym, czy pojazd nie był kradziony. Bardzo często można liczyć również na archiwalne zdjęcia pojazdu.

Z którego kraju sprowadza się najwięcej aut do Poznania?

Najwięcej samochodów używanych trafia do kraju głównie z Niemiec. Ponadto krajami, gdzie można szukać dobrych pojazdów w atrakcyjnych cenach, są: Belgia, Holandia czy USA. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności marek oraz modeli. Takie auta bardzo często są w doskonałym stanie, oferują bogatą wersję wyposażenia i mają niewielki przebieg. Dokonując niewielkich napraw, np. wymiana zderzaka czy lakierowanie drzwi, można cieszyć się dobrym pojazdem przez wiele kolejnych lat. Mieszkańcy Poznania ze względu na swoją lokalizację w zachodniej części kraju, znacznie częściej decydują się na sprowadzenie pojazdu z Niemiec niż zakup lokalnego samochodu.

Na co poza stanem technicznym zwrócić uwagę przy sprowadzaniu auta z zagranicy?

Przed sprowadzeniem samochodu, warto sprawdzić, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie OC w kraju. Przy weryfikacji historii auta otrzymuje się wszelkie niezbędne informacje, dzięki którym można wstępnie sprawdzić, jaka mniej więcej będzie składka OC. Należy mieć przy tym świadomość, że wpływ na jej wysokość mają nie tylko parametry techniczne pojazdu, ale także informacje o kierowcy. Jednym z głównych aspektów, który uwzględnia się przy obliczaniu kosztu polisy, jest pojemność silnika. Więcej szczegółowych informacji na ten temat tego, jak wpływa ona na ubezpieczenie, znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie.

Które pojazdy cieszą się największym zainteresowaniem?

Pierwsze miejsce na podium najchętniej wybieranych samochodów pochodzących z zagranicy zajmuje Volkswagen. Marka cieszy się bardzo dobrą opinią, a ceny aut są bardzo korzystne dla kupujących. Sporą popularnością cieszą się także tacy producenci pojazdów jak: Opel, Ford, Audi oraz BMW.

Co ważne, kupujący coraz częściej poszukują samochodów ze sprawdzonego źródła. Wybór często pada więc na salony samochodowe, które w rozliczeniu przyjmują dotychczasowe pojazdy klientów. Dzięki temu można mieć pewność, że dane auto zostało gruntownie sprawdzone przez salon przed przyjęciem go w ramach rozliczenia.

Formalności przy sprowadzeniu samochodu z zagranicy

Zakup samochodu zza granicy nie jest skomplikowanym procesem. Trzeba jednak dopełnić wszelkich formalności. Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielne sprowadzenie auta. W ten sposób oszczędza się na prowizji dla firmy, która się w tym specjalizuje. Wówczas jednak należy pamiętać o konieczności opłacenia podatku, rejestracji samochodu oraz wykupieniu ubezpieczenia OC. Jeżeli umowa kupna-sprzedaży została zawarta w innym języku niż polski, konieczne będzie jej przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Akcyzę należy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu. Jej wysokość zależy natomiast od pojemności silnika oraz napędu.

Przed zarejestrowaniem samochodu konieczne jest wykonanie dodatkowego badania technicznego w kraju, które potwierdzi jego zdolność do poruszania się po drogach. Mając wszystkie niezbędne dokumenty, kolejnym krokiem jest wizyta w wydziale komunikacyjnym, gdzie będzie można zarejestrować auto i otrzymać polskie tablice rejestracyjne. Ostatni etap to natomiast wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czytaj także: Murawa na stadionie gotowa. Przebyła 1000 km w 26 ciężarówkach

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl