Wielkopolska

Mamy nowego kuratora oświaty. Będzie wspierał szkoły czy je kontrolował?

Nowemu wielkopolskiemu kuratorowi oświaty wręczyła dziś nominację wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. – Kurator ma wspomagać szkoły, a nie tylko je kontrolować – powiedział podczas uroczystości zaledwie 36-letni, najmłodszy w historii województwa nowy kurator Igor Bykowski.

Jego zamiarem jest zmobilizowanie wizytatorów do częstszego bywania w szkołach, ale nie po to, by je kontrolować, ale by służyć im wsparciem i pomocą. W tym celu już teraz zapowiada konkursy na nowych, kompetentnych wizytatorów.

Zapytany o to, czy bulwersowały go wypowiedzi jego poprzednika Roberta Gawła, dotyczące społeczności LGBT odpowiedział:

– Polska historycznie była krajem najbardziej tolerancyjnym w Europie. W tej różnorodności jest siła tego kraju, a nie słabość.

Zapewnił, że nie będzie miał problemu z odbywającymi się zgodnie z prawem zajęciami antydyskryminacyjnymi. Ma też motywować dyrektorów szkół i nauczycieli, by ich szkoły były bardziej innowacyjne. Na koniec spotkania zapytany o to, dlaczego wystartował w konkursie na wielkopolskiego kuratora oświaty odparł:

– Dużo jeździłem po Polsce pisząc swoją pracę doktorską. Zacząłem dostawać sygnały z różnych części Polski, by spróbować i wystartować. Mam trochę niewyparzony język to powiedziałem o tym, co myślę i okazało się, że wybrano tego, kto mówi co myśli – podsumował nowy kurator.

Czytaj też: Opłata za ogródki gastronomiczne mniejsza o połowę

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl