Niektórzy mają plany od dawna, a inni właśnie zaczynają zastanawiać się co ciekawego można robić w Poznaniu w czasie majówki. Podpowiadamy jak ciekawie spędzić długi weekend w mieście.
W tym roku 1 maja przypada w czwartek, a więc wszyscy którzy mogli wziąć wolne w piątek, mogą cieszyć się długim weekendem. Nawet jeśli majówkę planują spędzić w mieście, wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie bardzo wiosenna. Według aktualnej prognozy pogody można spodziewać się około 15 stopni Celsjusza i słonecznego nieba.
Turyści w swoim mieście
Poznań skrywa wiele zielonych zakątków. Warto więc wybrać się na piknik do Parku Cytadela, czy na Łazarz do Parku Jana Kasprowicza. To miejsca, w których z pewnością dostaniemy kawę na wynos, lody i inne przekąski. Warto również przejść się na spacer nad Jezioro Maltańskie czy znajdujący się nieopodal Ostrów Tumski. Miejscem, które jest obowiązkowym punktem na mapach turystów, a niekoniecznie pamiętają o nim mieszkańcy jest Stary Rynek. Spacer wśród zabytków, z oczekiwaniem na trykające się koziołki może być dużą atrakcją, w szczególności dla najmłodszych.
Z końcem kwietnia na ulice Poznania wyjechały zabytkowe autobusy i tramwaje. W weekendy można nimi wyruszyć m.in. w stronę Nowego Zoo, Muzeum Broni Pancernej, Ostrowa Tumskiego i na Jeżyce. Szczegóły na temat weekendowych kursów dostępne są w naszym poprzednim materiale. Warto pamiętać również o kultowej poznańskiej kolejce Maltance.

fot. Ł. Gdak archiwum
Atrakcje dla dzieci i dla dorosłych
2 maja warto, aby miłośnicy motoryzacji wybrali się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Odbędzie się tam wydarzenie „Tarpany i Trabanty w Szreniawie”, które potrwa od godziny 11 do 14. Będzie okazją do zobaczenia ponad 30 zabytkowych pojazdów, które zaparkują na placu folwarcznym. Pojawią się takie klasyki jak P50 i 601 oraz niezbyt często spotykany model z silnikiem VW Polo.
Od końca kwietnia działa KontenerArt, czyli miejsce i na relaks i na imprezę nad Wartą. Od 1 maja, w każdy czwartek o 19:00 będzie okazja, aby posłuchać Jam Session. Podczas inauguracji wystąpi Noums Dembele. Natomiast odd 2 maja, co piątek będzie odbywało się Voice od Poznań. W niedzielę, 4 maja, powróci Targowisko Róźności.

Facebook fot. Muzeum w Szreniawie
Atrakcje w czasie majówki zaplanowała również Brama Poznania. Wszystko rozpocznie się wernisażem wystawy dla rodzin z dziećmi „Magiczny dywan. Podróże w czasie”. Można spodziewać się animacji i królewskiej zabawy. Odbędą się również spacery po Ostrowie Tumskim i oprowadzania po głównej ekspozycji. Chętni będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kaligrafii i średniowiecznej mody.
Dni wolne to świetna okazja, aby nadrobić aktualnie najgłośniejszą wystawę w Poznaniu. Mowa oczywiście o wystawie „Józef Chełmoński 1849-1914”, która prezentuje dzieła wybitnego artysty. Łącznie można na naj podziwiać 122 obrazów olejnych i szkiców malarskich, 14 szkicowników i 58 prac na papierze. To szansa, aby zobaczyć takie działa jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Orka”.

fot. Ł. Gdak archiwum
Blisko Poznania
W podpoznańskim Kórniku znajduje się wyjątkowy zamek i Arboretum Kórnickie. Na jednej ze ścian w zamku wisi znany obraz Teofilii Działyńskiej, czyli Białej Damy, z rodu Działyńskich. Po lekcji historii w zamkowych murach można przejść się po pięknym ogrodzie, który wraz z wiosną rozkwita i zachwyca gości. Tuż obok Kórnika znajduje się Pałac w Rogalinie. To jeden z najważniejszych zabytków w okolicy Poznania.