Kompletnie niesamowitą majówkę zapowiada Brama Poznania na Śródce. Dowiemy się ile mamy wspólnego z pierwszymi Piastami i jak wyglądała średniowieczna moda. Czy kobiety z czasów Chrobrego używały szminki? To tylko jedno z wielu na pytań, na które postarają się znaleźć odpowiedź organizatorzy majówki w Bramie Poznania. Skąd taki pomysł na pierwszy weekend maja? To element świętowania 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
– W millenium koronacji w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim realizowany jest jubileuszowy projekt ,,Królewska wyspa” – przypominający o tym, że poznański Ostrów Tumski jest miejscem, gdzie rezydowali pierwsi władcy Polski. Dla rodzin z dziećmi, seniorów, grup przyjaciół czy też osób lubiących spędzać czas w pojedynkę przygotowano sporo atrakcji – informuje Urząd Miasta Poznania.
Jak majówka to tylko w Bramie Poznania
Dla rodziców z dziećmi przygotowano wernisaż wystawy „Magiczny dywan. Podróże w czasie”. Najmłodsi będą mogli wraz z bohaterami ulubionej książki przenieść się w przeszłość do średniowiecznego poznańskiego grodu. Przygotowano też animacje, królewską zabawę i rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania.



fot. Poznan.pl
– Dla miłośników historii, przyrody i rękodzieła przygotowano liczne warsztaty. Ich uczestnicy na przyniesionej przez siebie ciemnej koszulce, bluzie lub torbie wykonają metodą sitodrukową piękne wzory. W ramach majówki wszyscy chętni będą także mogli zrobić, na bazie barwionych olejów roślinnych, średniowieczną szminkę – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Będzie także coś dla fanów mody. Przygotują oni naszyjniki inspirowane zabytkami z epoki wczesnego średniowiecza oraz lnianą sakiewkę. To jednak nie wszystko. Będzie można też zrobić pamiątkowe zdjęcia w średniowiecznych strojach.
„Zabytkara”… Nie znacie? No to poznacie
Na niedzielę zaplanowano natomiast lekcje kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. Tego dnia spotkać się będzie można ze znaną blogerką „Zabytkarą”, która także przybliży historię poznańskiej Śródki.
– Kto z naszych bliskich zasługuje na koronę i tron za małe i wielkie sukcesy życia codziennego? Wśród grona otaczających nas osób z pewnością są takie, które powinny otrzymać taką nagrodę. Właśnie dlatego zachęcamy, aby zaprosić ich na majówkę, przygotować dla nich podczas warsztatów koronę, a następnie zasiąść wspólnie na tronie – w jego wyjątkowej ekologicznej wersji – zachęcają organizatorzy majówki z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
– Z podobną intencją i pytaniem na kładce Bramy Poznania rozbłysnął nowy neon „Trzy korony”. Dwie pierwsze to symbol dawnych władców – Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Przypomnienie o chwale i odpowiedzialności, którą niesie za sobą królewski tytuł. Trzecia korona jest dla ludzi współczesnych: za nasze małe sukcesy i osiąganie celów, które realizujemy każdego dnia – dodają.
Na koniec majówki zapowiedziano koncert. Będzie tradycyjna muzyka wielkopolskiej wsi w iście królewskiej oprawie. Usłyszymy takie instrumenty jak dudy wielkopolskie, bębny, trąby i skrzypce. Wystąpi też kapela Gracze z Łęgu + Witold Roy Zalewski i Janusz Prusinowski.










fot. Poznan.pl