Mafia lekowa działała także w Poznaniu

Dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków jednym z zatrzymanych dziś przez CBA w sprawie Mafii Lekowej. Agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi.

Zakazem wywozu objęte są m.in. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD, szczepionki czy hipoalergiczne preparaty dla dzieci. Zakaz wynika z tego, że w pewnym momencie tak wiele leków wywożono z Polski (gdzie ceny są niższe) do min. Niemiec (gdzie te same leki są droższe), że zaczęło ich brakować w aptekach dla polskich pacjentów.

Jak ustalili agenci CBA, chodliwe leki były skupowane z aptek na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań. Czyste zapotrzebowania w tysiącach wystawiał  zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA działający w grupie lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich.  Leki nie były przeznaczone dla pacjentów, ale do dalszej zyskownej hurtowej odsprzedaży.  Poprzez współdziałająca w tym łańcuszku hurtownię farmaceutyków i medykamentów,  skupione w nielegalny  sposób z polskiego rynku leki, były zbywane do krajów europejskich – informuje CBA

hotel dla psów w Poznaniu

Jak ustalono od początku działalności czyli 2014 roku rozbita przez CBA grupa mogła współpracować  z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski.  Agenci CBA nie wykluczają  dalszych  zatrzymań w tej sprawie.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl