M. Błaszczak w Poznaniu ogłasza nową koncepcję rozwoju wojska

Szef MON poinformował  w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu o szczegółach przygotowanej w Ministerstwie Obrony Narodowej „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”. 

Zdaniem ministra podoficerowie w nowoczesnej armii są wsparciem dla dowódców i pełnią ważną rolę szkoleniową oraz doradczą. Rolą podoficerów jest być z jednej strony przywódcą, a z drugiej specjalistą w danym obszarze, zależnym od rodzaju wojsk, w którym służą.

Korpus podoficerów to kręgosłup Wojska Polskiego. Nowa koncepcja stanowi wzmocnienie tego korpusu. Podoficer to żołnierz niezwykle ważny dla struktury wojska. Jest liderem, dlatego, że szkoli tych żołnierzy, którzy wstępują do Wojska Polskiego i dlatego, że stanowi wzór do naśladowania – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej na temat nowej ścieżki rozwoju podoficerów Wojska Polskiego.

Wojsko, zdaniem wielu ekspertów, czeka jednak przede wszystkim na nowy sprzęt. Antoni Macierewicz, poprzednik Mariusza Błaszczaka unieważnił min.przetarg na śmigłowce bojowe, które mogły szybko trafić do polskich żołnierzy, a są niezbędne. Mimo zapowiedzi, nowego przetargu politycy PiS nie rozstrzygneli. Spore braki ma także marynarka wojenna. Niedawno prezydent Andrzej Duda oraz właśnie szef MON w Australii mieli negocjować zakup przez Polske fregat, ale z tego planu także nic nie wyniknęło.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl