Luksusowy DPS gotowy. Zbudowano go na poznańskim Strzeszynie

W nowoczesnym, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku już wkrótce zamieszka około stu pensjonariuszy z ul. Bukowskiej. DPS przypomina bardziej dobry hotel, w którym są pokoje jedno- i dwuosobowe.  

Pokoje są przestronne i umeblowane, każdy z dostępem do łazienki. Jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe – prawie 28 metrów kwadratowych. W każdym jest telewizor oraz dostęp do Internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze – na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze będą mogli łatwo zawołać opiekunów.

Nowoczesne rozwiązania zapewniają mieszkańcom nie tylko wygodę, ale też poczucie godności i intymności. Dlatego pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób – mówił podczas otwarcia domu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W budynku będzie działał gabinet doraźnej pomocy medycznej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Jest także przystosowana do potrzeb seniorów sala gimnastyczna, dostępne są również wspólne przestrzenie z pracowniami – m.in. pracownią ceramiczną wyposażoną w specjalistyczny piec do wypalania wytworów. Pensjonariusze będą mogli spędzać czas wolny także w kino-cafe lub kaplicy – pokoju skupienia.

fot: pokój w nowym DPS/źródło : UMP

Całość uzupełniają pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnie, jadalnie, pokoje gościnne i dzienne, pralnie z suszarniami. W piwnicy przewidziano miejsce na zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników placówki, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz garaże.

fot. sala tv w nowym DPS/ źródło : UMP

Łącznie w budynku o pow. 6 tys. m kw. zamieszka ok. 100 pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej nr 1, przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu. Całość została podzielona na siedem części, tzw. familii, oznaczonych różnymi kolorami, np. czerwonym, niebieskim, zielonym czy pomarańczowym, co ułatwia seniorom orientację w przestrzeni placówki.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl