Pierwszy lot czyli jak odnaleźć się na lotnisku

Śladem pasażera i jego bagażu. Hol, kontroli bezpieczeństwa, strefa zastrzeżona, hala przylotów, czyli jak poruszać się po lotnisku.

Niezależnie czym na lotnisko dojedziemy pierwszym miejscem, jakie musimy w porcie „odwiedzić” (jeśli oczywiście wcześniej nie zrobiliśmy odprawy on-line) jest strefa check-in, czyli bramki do odprawy biletowo-bagażowej. Do jakiego stanowiska musimy podejść, tego przeważnie dowiemy się z elektronicznych tablic wiszących w hali check -in. Oprócz tego nad każdą bramką na ekranie wyświetli się numer lotu, nazwa przewoźnika i kierunek podróży. Wybieramy tę, na której jest nazwa naszego portu, do którego lecimy.

W czasie odprawy check -in musimy pokazać dokument tożsamości i jeśli zostaniemy o to poproszeni- również elektroniczną rezerwację biletu. Przy stanowisku check – in zostanie nam wydrukowana karta pokładowa. W tym miejscu należy także pozostawić swój bagaż rejestrowy, a więc ten, który będzie umieszczony w luku bagażowym samolotu. Należy pamiętać, że jego ciężar nie może przekraczać limitu wagowego wybranego przez nas przewoźnika. Przy odprawie, bagaż jest ważony i jeśli będzie za ciężki, będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty za jego nadwagę albo w wyjątkowych przypadkach, nasza walizka nie będzie zabrana do samolotu.

fot. zdjęcie poglądowe

Jeśli mamy jeszcze trochę wolnego czasu możemy skorzystać z oferty restauracji, kawiarni czy sklepów, które znajdują się w strefie otwartej, a więc takiej, do której mogę wejść także osoby, które np. odprowadzają nas na samolot. Należy jednak pamiętać, że przed nami jest jeszcze do przejścia strefa kontrolna a tam często, szczególnie gdy jest dużo liczba startów w jednej godzinie, tworzą się kolejki pasażerów. Żeby więc nie spóźnić się na lot, warto zaraz po odprawie biletowo-bagażowej pójść od razu hali odlotów, aby przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Tutaj po kontroli bagażowej może odbyć się ponowna kontrola dokumentów. Następnie musimy umieścić naszą torbę podróżną czy walizkę, kurtkę oraz wszystkie metalowe przedmioty (w tym zegarki, paski od spodni, laptopy, aparaty fotograficzne) na leżącej przy bramce głębokiej tacy. Następnie przechodzi się przez tzw. punkt skanowania, czyli bramkę do wykrywania metali.

fot. zdjęcie poglądowe

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa jesteśmy w hali odlotów w tzw. strefie zamkniętej. Tutaj również możemy skorzystać z oferty restauracji, kawiarni czy sklepów również wolnocłowych. W tych ostatnich zawsze przy płaceniu za zakupy będziemy musieli pokazać naszą kartę pokładową.

Rzeczą jednak najważniejszą w hali odlotów w strefie zamkniętej jest to, aby znaleźć odpowiedni gate, czyli bramkę, przez którą przechodzimy już na pokład samolotu. Informacja o tym, jaki gate dotyczy naszej podróży, wyświetli się na tablicach umieszczonych w hali. Zwyczajowo pasażerowie na pokład samolotu są wpuszczani na pół godziny przed planowym startem. Przed bramką, która kieruje nas do samolotu, zostaniemy znów poproszeni o pokazanie karty pokładowej. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy na pokładzie samolotu jest zbyt dużo bagażów podręcznych, ludzie z obsług przy gate – cie mogą nam nakazać (nasz bagaż podręczny zostanie wtedy oznaczony specjalną przywieszką), aby bagaż zostawić przed wejściem na pokład samolotu. Zostanie on wtedy zapakowany do luku bagażowego.

Na koniec pozostaje nam życzyć miłego lotu.

Powyższy materiał jest ARTYKUŁEM SPONSOROWANYM przez  Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. im. Henryka Wieniawskiego

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl