Materiał partnera

Lizbona z Poznania już od 29 października

Bez przesiadek i dwa razy w tygodniu już od 29 października będzie można polecieć do stolicy Portugalii z lotniska w Poznaniu. Połączenia do Lizbony ze stolicy Wielkopolski uruchamia irlandzki tani przewoźnik.

Takiego kierunku do tej pory w siatce połączeń poznańskiego lotniska jeszcze nie było. Połączenie do Lizbony, jest absolutną nowością. Ci którzy wybiorą się w podróż do stolicy Portugali, mogą na miejscu liczyć na sporo atrakcji kulturalnych i kulinarnych.

Pewnie mało kto wie, że Lizbona jest drugą najstarszą stolicą europejska po Atenach. Wielu historyków uważa, że została ona założona przez Fenicjan ok 1200 r p.n.e., którzy wykorzystywali doskonałe możliwości komunikacyjne, które oferowało ujście rzeki Tag, która przepływa przez miasto. Jedną z atrakcji stolicy Portugali jest Torre de Belem. Wieża w której w 1833 roku więziony był generał Józef Bem.

Będą w Lizbonie koniecznie trzeba odwiedzić najstarszą dzielnicę miasta Alfame. Na mapie wycieczki  powinno także znaleźć się Muzeum Gulbenkiana, jedno z najciekawszych muzeów w całej Portugalii. Znajdziemy tu eksponaty sztuki antycznej, egipskiej, grecko-rzymskiej, islamskiej i orientalnej, a także rzeźby i obrazy z XV i XVII wieku. Amatorzy malarstwa powinni z kolei odwiedzić Muzeum Narodowe z największą w Portugalii kolekcją malarstwa od średniowiecza po wiek XIX.

Będąc w mieście koniecznie musimy przejechać się żółtym tramwajem o numerze 28.

Atrakcją turystyczną jest także Most Vasco da Gamy. Najdłuższy most w Europie, który spina brzegi rzeki Tag. Przeprawa ma 16 kilometrów.  

Lizbona jest miejscem, w którym znajduje jedno z największych na świecie oceanariów. Mieście się ono na terenach, gdzie w 1998 roku organizowana była światowa wystawa EXPO. W oceanarium w głównym zbiorniku zobaczyć można rekiny i wiele innych stworzeń, które są zdolne do współzamieszkiwania. Wokół głównego akwarium znajduje się kilka różnych ekosystemów i ekspozycji, gdzie żyją np. wydry i pingwiny.

Będąc w stolicy Portugali nie można nie spróbować Pastéis de Belém. To typowe dla Lizbony babeczki budyniowe z ciasta francuskiego. Oryginalne ciasteczka można skosztować w cukierni przy Rua de Belém. Pozostałe miejsca podają pastéis de nata, czyli przysmak, który jedynie naśladuje oryginał.

Samoloty z Poznania do Lizbony latać będą dwa razy w tygodniu. W czwartki start z poznańskiej Ławicy zaplanowano na godzinę 13.00 a w niedziele na godzinę 20.35. Lot trwa 3 godziny i 45 minut. Pierwszy lot przewidziano na 29 października. W tej chwili na stronie przewoźnika ( wylot z Poznania  26.11. powrót 30.11.) za bilet zapłacimy nieco ponad 700 złotych.  

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl