Mentzen i Bosak szukali miejsca w Poznaniu, które im nie odmówi. Znaleźli. Gdzie?

Planowana konwencja liderów Konfederacji w Poznaniu wywołała niemałe poruszenie. Początkowo mieli wystąpić w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odwołano spotkanie. Później na pl. Kolegiackim, ale i tam się nie udało uzgodnić terminu. Ostatecznie wystąpią w centrum Poznania.

Problemy liderów Konfederacji w Poznaniu

Dr Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak to liderzy politycznego ugrupowania, Konfederacji. Od pewnego czasu próbowali znaleźć odpowiednie miejsce na swoją konwencję w Poznaniu. Napotykali jednak na problemy i opór. Dopiero trzecie podejście okazało się udane.

15 września na placu Wolności w Poznaniu odbędzie się zapowiadana konwencja Konfederacji. Organizacja tego wydarzenia napotkała jednak na wiele trudności. Liderom partii zależało, aby impreza doszła do skutku, lecz wielu aktywistom nie podobały się kontrowersyjne poglądy polityków.

Fundacja Varia Posnania zainicjowała petycję przeciwko organizacji konwencji, twierdząc, że w mieście tym nie ma miejsca dla lidera Konfederacji, Sławomira Mentzena. Fundacja przypomniała jego kontrowersyjną wypowiedź, w której mówił m.in. o swoim ugrupowaniu jako przeciwnym „Żydom, gejom, aborcji, podatkom i Unii Europejskiej”.

Gdzie wystąpią?

Konfederacja początkowo wynajęła Salę Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dochód ze spotkania miał trafić na miejski program in vitro. Protesty aktywistów spowodowały jednak, że Grupa MTP wycofała się z wynajmu sali, a Konfederaci zostali bez miejsca, w którym mogliby szerzyć swoje poglądy. Nie poddali się. Zapowiedzieli, że wystąpią na pl. Kolegiackim. Organizacja publicznego zgromadzenia wymaga jednak wcześniejszego zgłoszenia w urzędzie miasta. Jak informuje „Gazeta Wyborcza” to się jednak nie udało, ponieważ ten sam termin i godzinę w ramach organizacji wydarzenia zgłosił ktoś inny. Powiodło się jednak z pl. Wolności. Odbędzie się ono 15 września.

To nie pierwszy raz, gdy „Poznań odprawia z kwitkiem dr. Mentzena”. W kwietniu 2022 roku miał się odbyć jego wykład na temat podatków. Spotkanie po protestach studentów i aktywistów odwołał Uniwersytet Ekonomiczny. Później pod koniec lipca Nocny Targ Towarzyski odwołał wakacyjne spotkanie z politykiem pt. „Piwo z Mentzenem”.

– Co ciekawe w innym miastach nie mam takich problemów, ludzie poza Poznaniem zachowują się mniej parszywie – skwitował wówczas polityk.

Plac Wolności (fot. Aleksander Fedorowicz)

Czytaj też: Spadła liczba aborcji w Wielkopolsce. W ubiegłym roku wykonano 11 zabiegów

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl