Wybory czerwcowe zmieniły losy Polski. Nie odbyłyby się bez Lecha Wałęsy. 3 czerwca pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Polski, odebrał „Nagrodę za Odwagę”, podczas „Koncertu Wolności” w Auli UAM w Poznaniu.
2024 jest dla Polski rokiem wielu ważnych rocznic. 35 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, 25 lat temu Polska wstąpiła do NATO, a od 20 lat jest członkiem Unii Europejskiej. 3 czerwca były prezydent Polski, Lech Wałęsa otrzymał „Nagrodę za Odwagę”. Wydarzenie zorganizowały Fundacja SIGNUM, Fundacja REFLEXION i Fundacja TU Wielkopolska.
– Życie składa się z przypadków i okazji. Moje życie to same przylądki i okazje. Nie każdy umie je wykorzystać. Pierwszym zadaniem naszego pokolenia było wzburzyć stary porządek. Musieliśmy zbudować nowy porządek – mówił podczas wręczenia nagrody były prezydent RP, Lech Wałęsa.
Podczas wystąpienia były prezydent RP wyraził swoje trzy uwagi. Pierwszą z nich jest to aby członkowie na danych stanowiskach zasiadali maksymalnie przez dwie kadencje. Druga – każdy kto został wybrany powinien pamiętać, że zawsze może zostać odwołany i trzecia mówiąca o czytelności finansowej.
Podczas „Koncertu Wolności” na scenie wystąpił m.in. aktor Marcin Januszkiewicz. Wykonał utwór Obywatela G.C. „Nie pytaj mnie o Polskę” oraz piosenkę „Miejcie nadzieję” ze znaczącym tekstem Adama Asnyka i muzyką Zbigniewa Preissnera. Producentem koncertu był Teatr Muzyczny w Poznaniu.
fot. Łukasz Gdak
4 czerwca dniem wolnym od pracy
Inicjatorzy dzisiejszej nagrody wystosowali List Otwarty do rządzących, aby 4 czerwca stał się dniem wolnym od pracy.
– Zwracamy się do władz państwowych aby 4 czerwca stał się dniem wolnym od pracy abyśmy mogli wspólnie, z uśmiechem na twarzach, z przyjaciółmi, w domach, firmach i przestrzeniach publicznych w atmosferze ciepła i serdeczności cieszyć się z uzyskanych praw i swobód. Wybory zmieniają świat i chcemy to doceniać i promować, jako radosne święto Państwowe dla wszystkich – napisano w liście do władz.
fot. Łukasz Gdak