Laureaci Konkursu Wieniawskiego zagrają 60 koncertów na 5 kontynentach

Środa, 20 października, to ostatni dzień przesłuchań finałowych w 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Wiemy już jednak, w jaką trasę koncertową po świecie pojedzie zwycięzca.

60 koncertów w 30 krajach na 5 kontynentach

Tak w liczbach zapowiada się trasa koncertowa laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Składa się na nią 30 koncertów w Polce i 30 koncertów za granicą. Zainteresowanie finalistami konkursu wciąż rośnie, więc lista miejsc, które odwiedzą, także rośnie. Zwycięzca wraz z orkiestrami odwiedzi między innymi: Francję, Niemcy, Czechy, Bułgarię, Czarnogórę, Chorwację. Także Słowenię, Łotwę, Estonię i Litwę. Zwiedzi kraje Azji, obu Ameryk i Afryki.

Koncerty początkiem światowej kariery laureatów

Zwycięzca zagra koncerty w świetnych salach w Europie i na świecie, takich jak: Salle Gaveau w Paryżu, National Concert Hall w Taipei, Seoul Art Center, Muziekgebouw Eindhoven czy też Akademia Liszta w Budapeszcie.

Bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy z agencją SONORA możemy otworzyć nowy rozdział w historii Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Program trasy Laureatów jest imponujący. Mamy nadzieję, że koncerty, które się na nią składają, będą początkiem wielkiej kariery naszych zwycięzców – mówi Karolina Kaźmierczak, Dyrektor 16. Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego.

Dodatkowo, przy planowaniu trasy, wzięto pod uwagę względy ekologiczne. Polskie koncerty zaplanowane zostały w taki sposób, by przejechać możliwie jak najmniej kilometrów, w geograficznym porządku. Zagraniczne są pogrupowane tak, by ograniczyć liczbę lotów albo umożliwić podróże pociągami. Koncerty są nagrodami pozaregulaminowymi 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Zakończenie III etapu

Jako ostatni przed jurorami i publicznością 16. MKS im. Henryka Wieniawskiego wystąpią: Hina Maeda (Japonia) oraz Qingzhu Weng (Chiny).

Program na dziś:
18:00 | Hina Maeda | H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22
18:30 | Qingzhu Weng | J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77
19:45 | Hina Maeda | J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77
20:30 | Qingzhu Weng | H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl