W niedzielę, 8 września, podczas Poznańskiego Targu Dobra, ogłoszeni zostali laureaci 9. edycji konkursu „Inicjatory”. Inicjatorem roku 2023 została Fundacja TAKpełnosprawni, odpowiedzialna za projekt „Oddech dla Mam”.
Konkurs „Inicjatory” promuje przedsięwzięcia pozarządowe. Powstał z myślą o wyróżnieniu najlepszych projektów, które są realizowane dla Poznania i jego mieszkańców. Ogłoszenie laureatów 9. edycji miało miejsce w w niedzielę, 8 września, w MDK nr 1. Nominację mogły otrzymać poznańskie organizacje pozarządowe, nieformalne grupy, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 41 inicjatyw.
Na wręczeniu nagród obecny był zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
– W Poznaniu realizowanych jest wiele wartościowych działań społecznych. Tym bardziej cieszę się, że już kolejny raz mogę uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu „Inicjatory”. Pozwala on docenić i wyróżnić działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta. To, że gala konkursu odbywa się w trakcie Poznańskiego Targu Dobra, nie jest przypadkiem. To święto organizacji społecznych, stąd ten wybór – powiedział.
Cztery kategorie
Wzorem lat poprzednich kapituła wybierała laureatów w czterech kategoriach:
- Inicjator Roku,
- Inicjator Wspierający,
- Inicjator Aktywizujący,
- Inicjator Nowatorski.
Piąta kategoria, a dokładniej nagroda specjalna od poznanianek i poznaniaków, to Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa. Upamiętnia ona zmarłego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz byłego dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP.
Zwycięzcą w kategorii „Inicjator Roku” została Fundacja TAKpełnosprawni. Nagrodę otrzymała za projekt „Oddech dla Mam”, który jest nowatorską – w skali całego kraju – inicjatywą, która wspiera i aktywizuje matki-opiekunki dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wspomniane „oddechy” to chwile przyjemności, z których kobiety-matki były zmuszone zrezygnować na rzecz opieki nad swoimi dziećmi – kilkugodzinne aktywności, o które uczestniczki projektu prosiły w wypełnianych wcześniej ankietach.
„Inicjator Wspierający” wręczana jest za pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, zaangażowanie w rozwój infrastruktury miejskiej oraz ochronę klimatu i środowiska. Tegorocznym laureatem została ogłoszona Rowerowa kawiarenka naprawcza „Zębatka”, którą zrealizowało Stowarzyszenie „Akademia Myśli”. W ramach projektu poznaniaki i poznaniacy mogą brać udział w warsztatach związanych z serwisowaniem rowerów. Oprócz waloru edukacyjnego, kawiarenka integruje lokalną społeczność, a także promuje zrównoważony transport i aktywność fizyczną.
Oprócz nagrody głównej tej kategorii kapituła konkursu postanowiła także przyznać dwa wyróżnienia. Powędrowały do:
- Fundacji Miłosierdzie za Park Kieszonkowy z wykorzystaniem przyrody ruderalnej na nieużytkach przy ul. Krańcowej 10,
- Fundacji Akceptacja za Przychodnię Akceptacja dla osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy.
W kategorii „Inicjator Aktywizujący” przyznawane są nagrody za przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia. Tu laureatem została „Ziemia wspólna”, czyli ogród społeczny, który powstał dzięki zaangażowaniu uczestników i uczestniczek oraz organizatorów projektu Pracownia Aktywności Lokalnej – Kolektyw Aktywne Miasto. W ramach projektu działka przy ulicy Wspólnej na terenie osiedla Wilda, która służyła głównie jako psia toaleta, w ciągu kilku miesięcy zmieniła się w nową zieloną przestrzeń sąsiedzką. Za tym przedsięwzięciem stoi Stowarzyszenie Schron Kultury Europa.
W tej kategorii także zostały przyznane wyróżnienia. Otrzymały je:
- Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO – za projekt Trening bez barier,
- Fundacja Matecznik – za inicjatywę Mamy głos w Poznaniu,
- Fundacja Panda Team im. Michałka Tarachowicza – za pomysł Panda Claus,
- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” – za akcję Rozkręcamy Dębiec.
Kolejna kategoria to „Inicjator Nowatorski”. W ramach niej oceniane były działania, które są nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, niepodejmowane wcześniej formy aktywności. Nagroda trafiła do Stowarzyszenia Ziarno Dobra za projekt „Niezbędnik Menstruacyjny dla kobiet w kryzysie bezdomności”. Jej celem jest zapewnienie potrzebującym dostępu do podstawowych środków higienicznych.
W tej kategorii wyróżnienia powędrowały do:
- Fundacji Be Yourself – która zrealizowała Inscenizację projektu edukacyjnego w wirtualnej rzeczywistości,
- Fundacji In_Spire – autora projektu Wrażliwcy_kultura bez barier,
- Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże” – inicjatorów akcji edukacyjnej oraz wydarzenia Dzień Jeża 2023.
„Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa”
Ostatnia nagroda, czyli „Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa” jest przyznawana w otwartym głosowaniu przez poznaniaków i poznanianki. W tym roku wzięło w nim udział blisko 3000 osób. Laureatem tej nagrody została inicjatywa Stowarzyszenia „Akademia Myśli” pt. „Rowerowa kawiarenka naprawcza Zębatka”, która otrzymała także nagrodę Inicjatora Wspierającego.
Zwycięzcy odbierali nagrody z rąk: Grzegorza Ganowicza – przewodniczącego rady miasta, Jędrzeja Solarskiego – zastępcy prezydenta Poznania, Ewy Gałki – przewodniczącej Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Małgorzaty Białas – żony zmarłego Andrzeja Białasa.
Czytaj także: Ruszają prace na Grunwaldzie. Będzie zmiana w organizacji ruchu