Łatwiejsza rejestracja do lekarzy specjalistów. Koniec z wyczekiwaniem i wydzwanianiem

W sobotę, 24 sierpnia pacjenci zyskają możliwość umawiania się na wizyty u kardiologów oraz na badania profilaktyczne, takie jak mammografia i cytologia, za pośrednictwem Internetu.

Pilotaż Centralnej e-Rejestracji rusza 24 sierpnia. Założeniem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu umawiania wizyt u lekarzy specjalistów oraz na badania profilaktyczne. W pierwszej fazie obejmie placówki oferujące świadczenia kardiologiczne oraz badania mammograficzne i cytologiczne w ramach NFZ. Aby pacjenci mogli skorzystać z tej opcji, przychodnie muszą zgłosić chęć udziału w pilotażu i udostępnić swoje terminy w systemie.

Nowy system pozwoli pacjentom na samodzielne rejestrowanie się na wizyty u kardiologów (z e-skierowaniem) oraz na badania takie jak mammografia i cytologia (bez skierowania). Pacjenci będą mogli nie tylko umawiać, ale także odwoływać lub zmieniać terminy wizyt za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wszyscy zarejestrowani pacjenci otrzymają powiadomienia o nadchodzących wizytach oraz o ewentualnych zmianach w grafiku.

Nowa szansa po nieudanym starcie

Pilotaż Centralnej e-Rejestracji to druga próba wprowadzenia tego systemu w Polsce. Poprzednia, przeprowadzona w latach 2022-2023, zakończyła się niepowodzeniem. Zaledwie 66 placówek zgłosiło się do programu, a większość z nich szybko się wycofała z powodu trudności z adaptacją systemu. Tym razem Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że lepsze przygotowanie oraz poprawienie funkcjonalności systemu przyniesie bardziej pozytywne rezultaty.

Jak skorzystać z Centralnej e-Rejestracji?

Pacjenci będą mieli kilka możliwości zapisania się na wizytę lub badanie w ramach pilotażu. Główna opcja to rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Możliwe będzie również zgłoszenie się bezpośrednio u realizatora programu, osobiście, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W niektórych placówkach będzie można zarejestrować się w dowolnym punkcie medycznym, jeśli oferują one taką możliwość.

Pilotaż potrwa od 24 sierpnia do 31 października 2025 roku. W drugiej połowie 2025 roku system ma stać się obowiązkowy dla wszystkich placówek medycznych w Polsce.

Czytaj też: Darmowe badania HCV w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl