„Lasy ochronne mają chronić miasto!” – spotkanie w Parku Sołackim

W Parku Sołackim odbył się dziś „spacer dla drzew”. Organizatorami wydarzenia były Koalicja ZaZieleń Poznań i Projekt Zieleniak.

Spacer miał na celu zachęcenie ludzi do złożenia podpisu pod inicjatywą uchwałodawczą Moratorium dla drzew w lasach ochronnych Poznania. W projekcie uchwały dla Prezydenta Miasta Poznania zostały zawarte dwa postulaty. Na stronie lasyiobywatele.pl czytamy:

  1. Podjęcie negocjacji na szczeblu lokalnym zabezpieczających tymczasowo lasy o statusie ochronnym dla miasta Poznania, przed ich użytkowaniem w celu pozyskania surowca drzewnego. W szczególności dotyczyć to powinno użytku ekologicznego ‘Darzybór’.
  2. Powzięcie działań na rzecz opracowania projektu zmian legislacyjnych trwale zabezpieczających lasy ochronne przed gospodarką surowcową, w porozumieniu z samorządami innych miast oraz we współpracy z wielkopolskimi naukowcami i posłami do parlamentu.

Lasy ochronne służą mieszkańcom Poznania i okolicznych gmin jako ochrona jakości życia i bezpieczeństwo klimatyczne. Jednak zarządzają nimi Lasy Państwowe, które: niestety lekceważą interes społeczny i eksploatują te lasy w celach surowcowych. Zamiast spokoju i piękna znajdujemy tu teraz stosy ściętych drzew. W sytuacji zagrożenia wycinką są najstarsze i najistotniejsze społecznie drzewostany (piszą na stronie).

Drzewa kompensowane, po wycince starych drzew, mają je zastępować. Jednak okres ochronny takiego młodego drzewa to 3 lata. Po tym czasie można je usunąć.

Nigdy nie są w stanie w czasie ochronnym dorosnąć, by być chronionymi. Znajdujemy się w takich czasach, gdzie drzewa 10, 20-letnie w ogóle nie są chronione. Za 20 lat możemy obudzić się w środowisku, gdzie nie będzie drzew młodych. Stare zaczną obumierać, młodych nie będzie, bo ciągle są wycinane. Zdarza się tak, że jakiś inwestor nakłada kompensatę. W opinii społecznej przekazywana jest informacja, że nie należy się przejmować wycinką drzew, bo trzykrotnie więcej drzew zostanie zasadzonych. Ale kompensata nie jest chroniona, więc zwykle nie zadziała.  – mówili organizatorzy.

Podczas spaceru, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o drzewach w Parku Sołackim, zadać pytania oraz razem z organizatorami oszacować wiek niektórych drzew i je zmierzyć.

Apel można podpisać – TUTAJ

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl