Las zamiast pola golfowego

W Krzyżownikach pod Poznaniem jeszcze w listopadzie zasadzonych zostanie prawie 28 tys. dębów i lip z domieszką buków, klonów i brzóz. Na terenie, na którym miało być pole golfowe urzędnicy zdecydowali, że powstanie las. Docelowo jego powierzchnia ma wynieść 55 ha, co oznacza około 270 tys. drzew.

Decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską
w Krzyżownikach podjęto w lipcu 2019 r. Już w październiku 2020 r. zabezpieczono cały teren i udostępniono go mieszkańcom (m.in. zlikwidowano elementy zagrażające bezpieczeństwu i przygotowano ścieżki dla pieszych). Z sadzeniem drzew trzeba było jednak poczekać na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Wcześniej w tym miejscu planowane było bowiem powstanie pola golfowego.

To inwestycja ważna nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale wszystkich poznaniaków i poznanianek. Las to naturalna tarcza, która chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, wysokimi temperaturami i przeciwdziała skutkom zmian klimatu, a także świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie miejscy radni, którzy zgodzili się na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

źródło : materiały prasowe

W listopadzie nasadzenia będą prowadzone na pierwszych 5 hektarach. Na początek zasadzonych będzie 27 900 sztuk rodzimych sadzonek drzew liściastych. Ze względu na warunki siedliskowe będą to przede wszystkim dęby i lipy drobnolistne z domieszką buków, klonów i brzóz.

– Plan zakłada nie tylko zwiększenie lesistości obszaru położonego w północno-zachodnim klinie zieleni, lecz także podniesienie jego atrakcyjności. Pomoże w tym wyznaczenie stref, w których będa mogły pojawić się obiekty sportowo-rekreacyjne. Dzięki temu na terenie dawnej szkółki mogą powstać m.in. boiska, korty, place zabaw czy siłownie zewnętrzne. Nowy plan umożliwi również adaptację istniejących budynków do prowadzenia usług – sportowych, gastronomicznych oraz związanych z działalnością edukacyjną, kulturalną i zdrowotną – tłumaczy Natalia Weremczuk, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Cały teren ma powierzchnię około 60 ha. Zalesianie planowane jest na 55 ha. Co oznacza, że na tym terenie wyrośnie około 270 tys. drzew.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl