Którędy na Targi Poznańskie?

„Którędy na Targi Poznańskie?” to hasło konkursu literackiego, który Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupa MTP organizują w setną rocznicę powstania targów poznańskich.

Do konkursu autorzy mogą nadsyłać prace, które są romansem, kryminałem, a nawet horrorem. Ważne, by w powieści pojawiły się targi. Nie trzeba też znaleźć odpowiedzi na pytanie: Którędy na Targi Poznańskie?

– Jesteśmy przekonani, że okoliczności powstania targów, cała ich późniejsza fascynująca historia, nowoczesna teraźniejszość, a wreszcie działająca na wyobraźnię i wypełniona dziesiątkami możliwych do wykorzystania technologii przyszłość mogą być wspaniałą inspiracją dla utalentowanych osób biegle władających piórem. Liczymy, że wyjątkowy alians literatury, historii i biznesu zaowocuje wieloma ciekawymi propozycjami książkowymi – mówi Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Na targach zawsze bardzo dużo się dzieje, dlatego doskonale sprawdzą się jako kopalnia inspiracji – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP. – Każdego roku odbywa się tu kilkaset wydarzeń: od targów o biznesowym charakterze, wystaw i koncertów międzynarodowych gwiazd, po spektakularne wydarzenia sportowe i konferencje naukowe. Gwarantuje to mnóstwo literackich pomysłów, nie mówiąc już o tym, jak wielu poznaniaków ma w pamięci swoje własne historie związane z tym miejscem.

Autorzy mają rok na stworzenie powieści i nadesłanie jej do organizatorów. Utwory przyjmowane są w formie elektronicznej (plik tekstowy DOC lub RTF) do 30 listopada 2021 roku, do godz. 23:59. Prace należy przesłać na adres: konkurs.mtp1921-2021@wm.poznan.pl (w tytule e-maila wpisując: Konkurs „Którędy na Targi Poznańskie?”). Wymagana objętość tekstu: 8–14 arkuszy autorskich (320–560 tys. znaków ze spacjami) i nie powinna przekroczyć objętości 20 arkuszy autorskich (800 tys. znaków ze spacjami). Uczestnik poza powieścią zobowiązany jest do przesłania jej streszczenia (o objętości maksymalnie 2500 znaków ze spacjami).

Organizatorzy zastrzegają, że nie będą rozpatrywane teksty należące do gatunku literatury dziecięcej, a także felietony, opowiadania, eseje, prace naukowe, popularnonaukowe, utwory poetyckie i dramatyczne, komiksy, albumy, scenariusze.

Ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest w I połowie 2022 roku. Autor lub autorka zwycięskiej powieści otrzyma nagrodę w wysokości 25.000 złotych. Nagrodzona powieść zostanie opublikowana w formie książkowej drukiem oraz w formie e-booka (najpóźniej do 31.12.2022 roku).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl