Kto ma najdłuższy warkocz? Program corocznego festynu

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, na cześć patronki kościoła farnego, mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach ramach Festynu Warkocz Magdaleny.

Festyn rozpocznie się uroczystą mszą świętą odpustową o godzinie 12.30 w Farze Poznańskiej na ulicy Gołębiej 1. Liturgię celebrować będzie ks. Michał Szremski, wikariusz z parafii Wniebowziętej NMP w Środzie. Po mszy, uczestnicy przemaszerują na plac Kolegiacki w towarzystwie Średzkiej Orkiestry Dętej.

– Na ikonografii chrześcijańskiej i z przekazu biblijnego można wyczytać, że św. Maria Magdalena własnymi łzami oblewała stopy Jezusa, a następnie wycierała je włosami. To oznacza, że musiała mieć je naprawdę długie. Stąd zrodził się pomysł na konkurs najdłuższego warkocza – wyjaśniał nam ks. Mateusz Misiak, proboszcz Parafii Farnej.

Jednym z głównych punktów programu będzie konkurs na najdłuższy warkocz, który przyciąga zarówno uczestników, jak i widzów. Zgłoszenia będą przyjmowane od godz. 14 do 16, a finał zaplanowano na godz. 17. W poprzednich latach rekordowe warkocze sięgały prawie 170 centymetrów. Konkurs podzielony jest na cztery kategorie wiekowe, co umożliwia udział zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.

Uczestnicy będą mogli zgłaszać swoje warkocze w różnych kategoriach wiekowych: dla dziewcząt do 5 roku życia, do 10 roku życia, do 15 roku życia oraz dla pań do lat 100. Wyniki z zeszłego roku prezentowały się następująco: w kategorii do lat pięciu zwyciężyła 5-letnia Hania (warkocz 81 cm). W gronie 10-latków wygrała 10-letnia Oliwia (113 cm). W następnej grupie zwyciężyła 14-letnia Aneta (138 cm). Zaś w ogólne – 55-letnia Celina (174 cm).

Podczas festynu będzie możliwość zwiedzania zazwyczaj niedostępnych miejsc. Organista poprowadzi chętnych do wnętrza organów Ladegasta, a przewodnicy oprowadzą po zakamarkach najstarszego mieszkalnego budynku w Poznaniu – probostwa farnego. W programie zwiedzania znajdują się piwnice z gotyckim sklepieniem oraz wystawa „Skarby Odnowione” w salach nad zakrystią.

Program popołudniowych wydarzeń

Popołudniowa część festynu, która potrwa od godz. 14 do 18 obfitować będzie w różnorodne atrakcje. O godzinie 14.10 Burmistrz Piotr Mieloch zaprezentuje miasto i gminę Środa, po czym wystąpi orkiestra dęta ze Środy. Na scenie pojawią się także lokalne zespoły i koła gospodyń wiejskich.

Kulinarną pasję będzie można rozwijać podczas konkursu „Smaki Faraway” o godz. 16. Pół godziny później wystąpi młodzież z Postcresimy, a finał konkursu na najdłuższy warkocz odbędzie się o godz. 17. Po ogłoszeniu wyników turnieju gier retro i gry staromiejskiej o 17.20, scenę przejmie zespół Jan Garstecki i reszta.

Oficjalne zakończenie festynu przewidziano na godzinę 18.30.

Św. Maria Magdalena według Ewangelii żyła w I wieku i pochodziła z wioski Magdala. Należała do kręgu uczniów Jezusa Chrystusa. Przyłączyła się do niego, gdy wypędził z niej zły duchy. W tradycji łacińskiej ukazywano ją wiernym, jako wzór nawróconej grzesznicy. Utożsamiano ją z cudzołożnicą z Ewangelii św. Łukasza. Natomiast we wschodniej tradycji chrześcijaństwa przedstawiano ją jako świadka zmartwychwstania Chrystusa, „równą apostołom”.

Czytaj też: Bizon uciekł z zoo. Potrzebna była straż pożarna

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl