Ksiądz-pedofil z Puszczykowa. Jest wyrok o odszkodowanie

Milion złotych odszkodowania i 800 zł dożywotniej renty, to wyrok – jaki wydał poznański sąd w sprawie księdza-pedofila z Puszczykowa. Sprawę ujawniła dziś Gazeta Wyborcza.

Informację o przełomowym wyroku podała dziś Gazeta Wyborcza, która opisuje uzasadnienie sądu. Sędzia stwierdziła min. że ksiądz skazany za uwięzienie i wielokrotne zgwałcenie dziewczynki do dziś nie poniósł kary w kościele, bo postępowanie kanoniczne, które toczyło się już dwa lata temu – nadal nie zostało zakończone. Sędzia uznała, że Towarzystwo Chrystusowe, którego członkiem jest ksiądz-pedofil odpowiada za jego czyny i nakazało wypłatę miliona złotych odszkodowania i wypłacania comiesięcznej dożywotniej renty w wysokości 800 złotych.

Towarzystwo Chrystusowe według relacji Wyborczej próbowało bronić się twierdząc, że między księdzem a dziewczynką istniała autentyczna więź. Towarzystwo zapowiada odwołanie od wyroku.

Ksiądz Roman przez ponad rok więził, gwałcił i bił 13-latkę. Gdy tej udało się poprosić o pomoc, została uwolniona od księdza,a duchowny stanął przed sądem. Sąd pierwszej instancji orzekł osiem lat bezwzględnego więzienia dla księdza Romana. Kolejne instancje jednak tak łagodziły wyrok, że ostatecznie jedyną karą było cztery i pół roku leczenia psychiatrycznego na oddziale więziennym. Po zakończeniu wyroku ksiądz…trafił do podpoznańskiego Puszczykowa. Gdy sprawa wyszła na jaw, został przeniesiony. Nie wiadomo dokąd.

Cały artykuł Gazety Wyborczej ujawniający wyrok w sprawie odszkodowania przeczytać można tutaj: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,23929101,kosciol-zaplaci-za-pedofilie-ksiedza.html

Artykuł Justyny Kopińskiej, która pierwsza opisała historię więzionej i gwałconej przez księdza 13-latki przeczytać można tutaj: http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,21210057,pedofilia-w-kosciele-ksiadz-gwalcil-13-latke-nadal-odprawia.html

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl