Białe i czarne, szare i rude, młodsze i starsze, kotki i kocurki, indywidualiści i społecznicy, domowe i wychodzące, łagodne i z charakterem… W poznańskim schronisku każdy znajdzie kota dla siebie. Warto, by osoby, które myślą o posiadaniu takiego pupila, skierowały swoje kroki na Kobylepole, gdzie znajduje się tymczasowy dom adopciaków. Mury budynku nie są z gumy. Kociarnie już teraz są przepełnione.
Koty ze schroniska szukają domu
– Nadszedł dla nas jeden z trudniejszych momentów w roku, niestety nie mamy już miejsca na koty.
Kociarnie są pełne i zwierzęta nie czują się już w nich komfortowo, co powoduje ciągłe choroby – tłumaczy Katarzyna Frąckowiak, wiceszefowa poznańskiego schroniska dla zwierząt.
Adopcje cały czas trwają. W ostatnim tygodniu dom znalazło 28 czworonogów, w tym 26 kociambrów. Na nowych opiekunów nadal czeka jednak 339 kotów.
– Nie jest to tylko problem samych klatek i wielkości kociarni, ale także obsługi, która musi zająć się zwierzętami – posprzątać, nakarmić i leczyć – tłumaczy Katarzyna Frąckowiak. – Dlatego też apelujemy o adopcje. Jeśli planowaliście wziąć pod swój dach kota, to nie zwlekajcie! – apeluje.
Należy podkreślić, że zwierzęta w żadnym schronisku nigdy nie będą miały zaspokojonych wszystkich potrzeb. Miejsce to nie zastąpi im własnego domu.
Dlatego pracownicy schroniska poszukują także domów tymczasowych dla swoich kocich podopiecznych. Osoby, które zdecydują się na taką formę opieki, będą wspomagane przez Miasto w kwestiach utrzymania i leczenia.
Zainteresowani adopcją oraz stworzeniem domu tymczasowego dla kotów mogą pisać na adres e-mail: biuro@schronisko.com. Pracownicy schroniska odezwą się tak szybko, jak będzie to możliwe. Koty do adopcji są prezentowane tutaj.
Nowy dom dla kota – co warto wiedzieć?
Osoby zainteresowane adopcją proszone są o kontakt z biurem schroniska – należy wypełnić ankietę przedadopcyjną (do pobrania na stronie internetowej placówki) i odesłać ją na adres: biuro@schronisko.com. Istnieje także możliwość uzupełnienia tego dokumentu w recepcji schroniska. Po zapoznaniu się z wypełnioną ankietą pracownik biura skontaktuje się z przyszłym opiekunem telefonicznie, aby przeprowadzić rozmowę przedadopcyjną (dopytać o szczegóły ujęte w ankiecie, warunki mieszkaniowe, poprzednie doświadczenie, liczbę osób oraz zwierząt mieszkających w domu itp.).
Po przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej pracownicy schroniska zapraszają zainteresowanych na spotkanie w kociarniach. Po dokonaniu przez przyszłego opiekuna wyboru pracownik biura udzieli szczegółowych informacji na temat danego kota oraz jego stanu zdrowia. W przypadku zwierząt przewlekle chorych zaproponuje rozmowę z lekarzem weterynarii, który udzieli informacji na temat choroby oraz postępowania po adopcji.
Podpisanie dokumentów oraz przekazanie zwierzęcia odbywa się po uprzednim umówieniu terminu. Wszystkie zwierzęta przeznaczone do adopcji są zaszczepione, odrobaczone, wykastrowane (tylko te dorosłe) oraz zaczipowane. Każde zwierzę wydawane jest z książeczką zdrowia.
Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie schroniska. Warto także, by przyszli opiekunowie zwierząt przed przygarnięciem czworonoga zapoznali się z materiałem na temat adpocji.