Osoba, która w mediach opowie o tym co usłyszała od spowiednika – zostanie ukarana. To nowe prawo Kościoła Katolickiego wprowadzone przez Papieża Franciszka.
Papież Franciszek wprowadził kary za złamanie tajemnicy spowiedzi przez świeckich. Nowelizacja kodeksu prawa kanonicznego „Pascite gregem Dei” weszła w życie 8 grudnia. Nowelizacja wprowadza obowiązek ukarania świeckiego za złamanie tajemnicy spowiedzi. Wcześniej była to decyzja uznaniowa. Karą za złamanie tajemnicy ma być – suspensa, czyli zakaz udziału w czynnościach religijnych w Kościele. To także zmiana, bo wcześniej kara suspensy dotyczyła wyłącznie księży.
Nadal także księża będą karani za złamanie tajemnicy spowiedzi i nadal mogą ponieść za to karę ekskomuniki.
To jednak nie jedyne zmiany jakie wprowadza nowelizacja. Przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego Kodeksu z 1917 r. np. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać. Penalizuje się także nowe przestępstwa – wśród nich bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot, albo czegoś dla własnej korzyści. Bardziej szczegółowo regulowane są przestępstwa o charakterze majątkowym. Pojawia się w prawie kanonicznym nieznana mu dotychczas kara grzywny.