Wielkopolska

Koniec z problemami w dostawie prądu? Powstanie jeden z największych magazynów energii

Enea Operator ogłosiła budowę jednego z największych magazynów energii w kraju. Inwestycja ma osiągnąć pojemność 8 MWh i kosztować 35 milionów złotych.

Magazyn o mocy 8 MW powstanie w Wielkopolsce na terenie rozdzielni sieciowej Smolnica, w pobliżu miejscowości Lipka w powiecie złotowskim. Projekt uzyskał już zgodę Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Koniec jego budowy zaplanowano na 2026 rok.

Założeniem budowy magazynu energii jest stabilizacja pracy sieci energetycznej oraz poprawa jakości dostarczanej energii elektrycznej. Lokalizację w Smolnicy, na skrzyżowaniu trzech ciągów linii średniego napięcia, wybrano ze względu na strategiczne znaczenie dla sieci dystrybucyjnej. Magazyn będzie pełnił kluczowe funkcje, takie jak przesuwanie szczytów obciążeń, stabilizacja napięcia, kompensacja mocy biernej, redukcja odkształceń napięcia oraz zapewnienie zasilania awaryjnego.

Koszt inwestycji oszacowano na 35 milionów złotych. Enea Operator stara się również o dofinansowanie z programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pt. „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”.

Jednym z głównych powodów budowy magazynu energii jest dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej. Prezes Enei Operator, Marek Szymankiewicz podkreślił w komunikacie, że magazyny energii stają się kluczowym elementem nowoczesnych sieci dystrybucyjnych.

„Magazyny energii w sieci dystrybucyjnej to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Są niezbędne zwłaszcza w tych lokalizacjach, w których dzięki ich montażowi zagwarantujemy niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej, zmniejszymy potrzebę modernizacji sieci oraz wesprzemy efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu energetycznego” – przytacza Szymankiewicz.

Enea Operator działa na obszarze ponad 58 tysięcy kilometrów kwadratowych, obejmując sześć województw: wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie oraz części dolnośląskiego i pomorskiego. Firma zarządza 109 257 km linii energetycznych i dostarcza rocznie ponad 20 milionów MWh energii elektrycznej.

Czytaj też: Ceny za pokój w poznańskich akademikach. Od kilkuset złotych do ponad tysiąca

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl