Koniec serialu z burmistrzem podpoznańskiej miejscowości. Czas na ruch premiera

Dariusz U. oskarżony jest między innymi o korupcję, a od stycznia poprzedniego roku aż do początku obecnego przebywał w areszcie. Mieszkańcy dwukrotnie próbowali go odwołać. Teraz sam złożył rezygnację.

KONIEC SAGI?

Jak podaje Radio Poznań, Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz U. złożył rezygnację z pełnionej dotychczas funkcji.

Pismo zawierało rezygnację z funkcji burmistrza, ponieważ pismo w swojej treści było jednoznaczne, podjąłem decyzję – zgodnie z kodeksem wyborczym – o wygaszeniu mandatu burmistrza Murowanej Gośliny i na tym moja rola w tym zakresie się kończy. – powiedział dla Radia Poznań komisarz wyborczy w Poznaniu sędzia Krzysztof Józefowicz.

Teraz premier Mateusz Morawiecki wyznaczy termin wyborów na nowego burmistrza oraz wbierze komisarza, który tymczasowo będzie zarządzał gminą i miastem.

GŁOSOWALI

Mieszkańcy gminy dwukrotnie próbowali odwołać burmistrza oskarżonego o korupcję za pośrednictwem głosowania. Pierwsze ze względu na zbyt małą liczbę oddanych głosów zostało unieważnione. Za drugim razem mieszkańcy potrzebowali 4 892 głosów. Do urn przyszło wtedy o 43 osoby za mało.

ROK W ARESZCIE

Funkcjonariusze CBA zatrzymali Dariusza U., jego córkę, pracowników samorządowych gminy oraz dwóch przedsiębiorców 11 stycznia poprzedniego roku. Jak twierdzą mundurowi, w czasie zatrzymania był pijany i zachowywał się agresywnie. Burmistrz Murowanej Gośliny za nieprawidłowości, których miał dopuścić się w latach 2019-2021 usłyszał 12 zarzutów, między innymi brania łapówek i przekraczania uprawnień. W kolejnych miesiącach postawiono mu kolejne.

W piątek Dariusz U. przyznał się do znieważenia policjanta, za co sąd ukarał go 6 tysiącami złotych kary.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl