Koniec Olimpii. Wiemy jakie plany na to miejsce ma Akademia Muzyczna

Budynek Kina Olimpia, przy ulicy Grunwaldzkiej 22 nadal stoi, jednak w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić. Stanie tam nowa siedziba Akademii Muzycznej. W nowej przestrzeni znajdą się m.in. scena, widownia na 400 osób, studio nagrań i sala koncertowa.

Dawniej mieściło się tam kino Olimpia. Teraz budynek przy ulicy Grunwaldzkiej 22 należy do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2022 został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Akademia wraz z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiła konkurs na projekt nowego budynku. Działania dydaktyczne w nowej siedzibie będą skupiały się m.in. na musicalu i lutnictwie. Nowy gmach będzie składał się z trzech części, w jednej z nich znajdzie się scena i widownia, która pomieści około 400 osób.

– Budynek ten należy do Akademii Muzycznej od września 2022 roku. Nasze plany dotyczące jego przebudowy są dostępne na stornie poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizującego konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku. Będzie się on składał z trzech zasadniczych części. Główną częścią będzie scena teatralno-estradowa, funkcjonująca pod roboczą nazwą „Akademickiego Teatru Muzycznego”. W planowanej działalności dydaktycznej skupimy się na musicalu, co jest kluczowe z naszego punktu widzenia. Będzie to nieduży obiekt, planujemy widownię na maksymalnie 400 osób. Zależy nam na tym, żeby student w procesie kształcenia miał kontakt ze sceną, żeby mógł poznać technologie sceniczne i mógł uczestniczyć w pełnym procesie produkcji musicalowej. Tak aby zaraz po ukończeniu studiów nasi absolwenci dysponowali niezbędnym doświadczeniem scenicznym – wyjaśnia Michał Pawłowski Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji.

Wyniki w czerwcu

W 2023 roku Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu ogłosiła konkurs na budowę nowego gmachu. Konkurs składa się z dwóch etapów. Do drugiego z nich zakwalifikowano pięć projektów. Spośród nich zostanie wybrany ten, który w późniejszym czasie zostanie wcielony w życie. O tym jak będzie wyglądał nowy budynek przy ulicy Grunwaldzkiej Akademia poinformuje w czerwcu tego roku.

– Konkurs na nowy budynek jest dwuetapowy. W pierwszym etapie wpłynęły do nas 52 opracowania studyjne, w których Autorzy przedstawili wstępne koncepcje w zakresie rozwiązań urbanistycznych, funkcjonalnych i komunikacyjnych. Szczególnie ważna na tym etapie jest logistyka, w zakresie obsługi teatru. Zależy nam na tym, żeby obiekt ten nie generował hałasu dla sąsiadów. Zakwalifikowaliśmy pięć zespołów do drugiego etapu. Rozstrzygniecie konkursu zaplanowaliśmy na dzień 18 czerwca br. wówczas będzie wiadomo już jaką pracę wybraliśmy do realizacji. Zamierzamy zaprosić społeczność Poznania do dyskusji na temat rozstrzygnięć konkursowych – dodaje Michał Pawłowski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Jedyny taki Instytut w Europie środkowo-wschodniej

W drugiej części budynku znajdzie się Pracownia Nowych Praktyk Muzycznych, która będzie skupiała się na działaniach naukowo-badawczych. Będzie również mieścił się tam wyjątkowy na skalę Europy Środkowo-Wschodniej Instytut Lutnictwa.

– W budynku zaplanowaliśmy również siedzibę Pracowni Nowych Praktyk Muzycznych. Ta jednostka naukowo-badawcza prowadzi badania m.in w zakresie akustyki oraz imersji dźwięku. W nowej siedzibie pracowni znajdzie się studio nagrań i ambisoniczna sala koncertowa, aby w doskonałych warunkach akustycznych móc doświadczyć zanurzenia w nowoczesnych dźwiękach. W trzeciej części znajdzie się Instytut Lutnictwa – jedyna w Europie Środkowo-Wschodniej jednostka akademicka kształcąca studentów w zakresie budowy i korekty instrumentów lutniczych, a także prowadząca badania naukowe w dziedzinie akustyki i przepływu drgań w materiałach lutniczych. Jest to kierunek, który wymaga zaplecza warsztatowego i dobrych warunków pracy. Studia w specjalności lutnictwo artystyczne stanowią istotny wyróżnik poznańskiej Akademii na tle pozostałych uczelni muzycznych w Polsce i w Europie, a nowa powierzchnia warsztatowa ma umożliwić jej dalszy rozwój, przyciągając do Poznania nowych studentów z całego świata – mówi Michał Pawłowski.

Wiadomo też, że jury konkursu zależało też na tym, aby projekt nowego budynku był zgodny z założeniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. W otoczeniu nowej siedziby zostanie zachowany zielony skwer.

– W zakresie uwarunkowań dla planowanej inwestycji, poczyniliśmy szereg uzgodnień z Miastem. Skrzyżowanie ulic Matejki i Grunwaldzkiej to bardzo ważny punktem węzłowym na mapie Poznania, który chcemy przy okazji tej inwestycji uporządkować. Wszyscy uczestnicy konkursu na projekt nowego budynku musieli respektować wytyczne biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zależy nam również na zachowaniu istniejącego skweru zieleni i starych drzew na narożniku działki – dodaje Michał Pawłowski Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji w poznańskiej Akademii Muzycznej.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Tajemniczy budynek na Wildzie. Co się stanie z byłą siedzibą Solidarności Walczącej? | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl