“Niska zachorowalność wynika wyłącznie z niedostatecznej liczby wykonywanych testów” – tłumaczy profesor Michał Witt. Według niego mierzymy się obecnie z kolejną falą choroby. Profesor przypomina, że wciąż najskuteczniejsze w walce z wirusem są szczepionki. Daje również kilka innych rad, jak uniknąć zakażenia.
Większość z nas zapomniała już o zagrożeniu coronavirusem. W zdecydowanej większości miejsc nie obowiązuje już nakaz noszenia maseczek. Kryzys wojny w Ukrainie przykrył kryzys pandemiczny. Na mniejszy strach przed covidem wpływ ma również lato. Jak jednak podkreśla profesor Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, nie do końca słusznie.
Znamienne cotygodniowe wzrosty liczby przypadków pojawiające się już w lipcu świadczą, że COVID-19 nie jest chorobą sezonową. Jest to pewne zaskoczenie: SARS-CoV-2 działa po swojemu i znowu uczy nas pokory. – podkreślił Witt.
Kolejna fala wirusa ma związek z jego odmianą Omikron. Jest ona wysoce zakaźna i cechuje się niską zjadliwością. Jak przewiduje profesor, ta fala nie będzie aż tak dotkliwa, jak poprzednie. Spora część społeczeństwa nabrała już odporności albo naturalnej, albo dzięki szczepionkom. Wciąż grozić nam może tak zwany “long covid”.
To ponad 200 różnorodnych objawów pochodzących praktycznie ze wszystkich układów, mogących obciążać nas przez wiele miesięcy po infekcji, bez względu na ciężkość przebiegu samego zakażenia. Dotyczy ponad 30% osób, które przeszły COVID-19! – dodaje profesor.
Jak uniknąć zakażenia? Michał Witt daje kilka rad:
-Powrócić do zachowywania rozsądnego dystansu pomiędzy osobami w miejscach publicznych.
-Znowu zacząć używać maseczek w obiektach zamkniętych o szczególnie dużym zagęszczeniu, często je zmieniając. Istotne jest to także we wszystkich środkach transportu publicznego, a w okresie wakacyjnych podróży szczególnie w samolotach i na lotniskach.
-Ostrożnie stosować klimatyzację, która zwiększa ryzyko zakażenia, w samochodach i pomieszczeniach.
-Często otwierać okna, wietrzyć pomieszczenia.
-W każdym uzasadnionym przypadku przeprowadzać testy na obecność wirusa, domowe lub PCR w profesjonalnych laboratoriach.
-W razie objawów infekcji, szczególnie przebiegającej z dusznością, natychmiast udać się do lekarza.
-Przy każdej, nawet najlżejszej wersji COVID-19 stosować samoizolację.
Jak podkreśla profesor, niezmiennie najskuteczniejsze w walce z chorobą są szczepionki. Według niego warto zadbać o regularne szczepienia i uzupełnianie paszportów covidowych. Nie należy również sugerować się niską zachorowalnością. Jak wyjaśnia Michał Witt, wynika ona jedynie z bardzo małej liczby wykonywanych testów.