Kinowe premiery w Poznaniu. Co warto obejrzeć?

Już 12 marca odbędzie się gala rozdania Oscarów. W międzyczasie wiele interesujących filmów będzie mieć polską premierę.

ZAGRANICZNE PROPOZYCJE

Już 27 stycznia do polskich kin wejdzie „Mężczyzna imieniem Otto„. Jest to remake szwedzkiego filmu, opartego na powieści „Mężczyzna imieniem Ove”. Opowiada historię zrzędliwego wdowca, który nie przepada za ludźmi, a tym samym za swoimi sąsiadami. Wszystko zmienia się, gdy do sąsiedztwa wprowadza się nowa rodzina, która wywróci jego świat do góry nogami. W rolę główną wcielił się Tom Hanks, a za reżyserię odpowiedzialny jest Marc Forster, znany z takich obrazów jak „Marzyciel”, czy „World War Z”.

3 lutego premierę będzie mieć „Podejrzana”. Film odebrał w Cannes statuetkę za najlepszą reżyserię, oraz został koreańskim kandydatem do Oscara. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego twórcą jest Park Chan-wook. To jeden z najbardziej znaczących południowokoreańskich reżyserów, uznanych również zagranicą. Podejrzana” to zaskakujący thriller, w którym główny bohater, policjant prowadzący śledztwo zakochuje się w tytułowej podejrzanej.

3 lutego warto również pójść na seans „Aftersun„, obrazu bardzo licznie obsypanego nagrodami, uznawanego za jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy. To debiut reżyserski Charlotte Wells – według krytyków najwyraźniej bardzo udany. Przedstawia relację ojca i córki, których więź pogłębia się w trakcie wspólnie spędzonych wakacji. Odtwórcami roli głównych są Paul Mescal (Normalni ludzie”) oraz Frankie Corio, dla której jest to pierwsza rola na dużym ekranie.

17 lutego odbędzie się premiera głośnego i bardzo ciepło przyjętego „Wieloryba” Darrena Aronofskiego. Twórca Czarnego Łabędzia” i Requiem dla snu” powrócił z opowieścią o mężczyźnie uwięzionym w swoim otyłym ciele. Żyjący samotnie, odrzucony przez wszystkich Charlie postanawia podjąć próbę odnowienia kontaktu ze swoją córką. Brendan Fraser, odtwórca głównej roli został nominowany do Złotego Globu. Krążą pogłoski, że uda mu się również zdobyć nominację do tegorocznych Oscarów.

Z POLSKIEGO PODWÓRKA

Już 27 stycznia obejrzeć będzie można „Chleb i sól„, pełnometrażowy debiut Damiana Kocura, uhonorowany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Opowiada o studencie, który powraca do swojej małej rodzinnej miejscowości i wpada w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami. W jednej z głównych ról możemy ujrzeć Tymoteusza Biesa, pianistę i uczestnika Konkursu Chopinowskiego.

24 lutego odbędzie się premiera debiutu fabularnego Anny Maliszewskiej. „Tata” porusza tematykę samotnego ojcostwa i budowania więzi. Bohaterowie wyruszają w przymusową podróż, która okaże się czasem dorastania do rodzicielstwa.

Ojcostwo zawsze mnie interesowało. Sama wychowałam się bez taty.  W czasach, kiedy dużo mówi się o sile kobiet, coraz częściej szukamy odpowiedzi na pytania, jak dziś być ojcem, jak na nowo zdefiniować męskość, kiedy kluczowe stają się takie sprawy jak komunikacja, empatia i bliskość – opowiada reżyserka, Anna Maliszewska

Paulina Juzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl