Kino Pałacowe będzie puszczać filmy dla osób niewidomych i niesłyszących

Lektor tłumaczy, co dzieje się na ekranie, a widz skupia się na słowach lektora oraz na dźwiękach i na muzyce w filmie. Tak wyglądać będą projekcje filmów z audiodeskrypcją w Kinie Pałacowym. To część projektu Kino Bez Barier, dzięki któremu osoby niewidome i niesłyszące będą mogły regularnie oglądać najnowsze produkcje kinowe.

KINO BEZ BARIER REGULARNIE

Już od 13 października Kino Pałacowe Centrum Kultury Zamek rusza z projektem Kino Bez Barier. Będzie to seria projekcji filmów dla osób niesłyszących i niewidomych. Jak podkreślają organizatorzy, nie będzie to jednorazowe wydarzenie, a poszerzenie programu kina. Filmy z audiodeskrypcją i napisami będą emitowane w każdy wtorek o godzinie 11:00 i w każdy czwartek o godzinie 18:00.

To duży krok w stronę niwelowania barier. Po raz pierwszy będziemy mieli szanse realizacji programu o tak sprecyzowanej cykliczności. Będzie on wpisany w nasze działania z bardzo konkretnymi datami i programami. Stawianie na to, żeby nasz program był bardziej dostępny to bardzo ważna część naszej misji. – powiedziała dyrektorka CK Zamek Anna Hryniewicka.

REPERTUATR

Raz w miesiącu widzowie będą spotykali się, by podyskutować o filmach i o tym, jakie emocje w nich wzbudziły. Repertuar wybierają partnerzy projektu. Podczas dwóch spotkań z członkami Fundacji Labrador, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych i Towarzystwa Osób Niesłyszących TON. To oni wybrali najbardziej interesujące produkcje. Co więcej, będą to filmy aktualne, a nie takie, które premierę miały na przykład kilka miesięcy wcześniej.

CZYM JEST AUDIODESKRYPCJA?

Audiodeskrypcja to technika słownego opisu akcji, która ma miejsce w filmie, na scenie, opisu dzieł sztuki czy nawet krajobrazów. Opis ten musi być w kinie niezwykle precyzyjny i zwięzły, a jednocześnie pobudzać emocje i dobrze oddawać akcję filmu. Audiodeskrypcja jest traktowana jako sztuka, a jej twórcy objęci są prawem ochrony własności intelektualnej.

Mieliśmy okazję sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Widz dostaje słuchawkę, którą zakłada na ucho. To z niej w przerwach od kwestii dialogowych lektor tłumaczy, co dzieje się na ekranie. Widz skupia się na słowach lektora oraz na dźwiękach i muzyce w filmie. Musi wyobrazić sobie bohaterów historii po ich słownym opisie.

NAWET MILION POLAKÓW

Według szacunków prawie pół miliona Polaków nie jest w stanie przeczytać gazety. Jest również duża grupa osób, które mają źle dobrane okulary korekcyjne. Jednocześnie w Polsce żyje około 150 tysięcy osób niedowidzących i niewidomych. Z audiodeskrypcji skorzystałoby więc prawie milion osób w naszym kraju.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl