Kino nie dla wszystkich. W Poznaniu rusza festiwal na ważny temat

Inkluzywność w świecie sztuki, to temat, który pojawia się coraz częściej. Eliminowanie barier w dostępności do kina jest tematem przewodnim nowego poznańskiego festiwalu. Festiwal kina bez barier, którego organizatorem jest Centrum potrwa od 25 lutego do 1 marca.

Kino bez barier? Z pewnością taki będzie Festiwal kina bez barier, który rozpocznie się pod koniec przyszłego miesiąca. To nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Poznania. Pomysł narodził się już rok temu, kiedy zorganizowano Forum bez barier. Temat okazał się jednak nieco bardziej obszerny i właśnie tak organizatorzy wpadli na pomysł aby rozszerzyć tę formę. Jak podkreślają twórcy, to unikalna inicjatywa, która łączy świat filmu i dostępności, promując przy tym równość w dostępie do kultury filmowej.

Festiwal złożony jest z dwóch głównych wydarzeń – Forum bez barier. To dedykowane jest osobom z branży filmowej i odbędzie się w pierwszych dniach festiwalu, który potrwa od 25 do 27 lutego. Będzie też Przegląd filmów dostępnych skierowany do szerokiej publiczności. Wszystko w ciągu czterech dni w Kinie Pałacowym. Przegląd potrwa od 26 lutego do 1 marca. Podczas niego będzie można zobaczyć kilkanaście seansów dostosowanych do potrzeb różnych grup widzek i widzów.

Warsztaty, panele dyskusyjne i seanse bez barier

Forum bez barier zgromadzi ekspertów i ekspertki z branży filmowej i festiwalowej. W centrum uwagi znajdą się kwestie dostępności. Obędą się warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady oraz seanse filmowe. Wszystko dostosowane będzie do potrzeb osób z z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Szczegóły na temat Festiwalu kina bez barier dostępne są na stornie CK Zamek.

Podczas festiwalu przyznane zostaną również Nagrody za dostępność. Otrzymają je podmioty, które w znaczący sposób przyczyniły się do zwiększania dostępności kultury filmowej lub promują takie postawy. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 stycznia. Wręczenie statuetek odbędzie się 25 stycznia. Jak informują organizatorzy, podczas wydarzenia poznamy dystrybutorów, którzy otrzymają środki na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych będących w polskiej dystrybucji.

fot. CK Zamek

Czytaj także: Dzień Babci to święto z Poznania? Za sprawą znanej aktorki

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl