Kenijczyk stosował doping, by wygrać Poznań Półmaraton. Zdyskwalifikowany

Jeden z biegaczy, który znalazł się tuż poza podium podczas Poznań Półmaraton, stosował doping. Zawodnik nie skorzystał z prawa do powtórzenia badań.

Kontrowersje

Poznański półmaraton odbył się 15 kwietnia i jak zwykle towarzyszyły mu ogromne emocje. W biegu zwyciężył 18-latek z Etiopii, dla którego był to debiut na tym dystansie. Co więcej, podczas biegu padł rekord w kategorii kobiet. Zawodniczka, również pochodząca z Etiopii, poprawiła go o pomad półtorej minuty, ustanawiając również rekord życiowy. Zawody nie obyły się jednak bez kontrowersji.

Czytaj również: 15. Poznań Półmaraton zakończony. Sensacyjny rekord biegu kobiet

Stosował doping

17 maja pracownicy laboratorium otworzyli dokumentację badań antydopingowych. Jak się okazało, wyniki badań próbki „A” Shadracka Chesira wykazały obecność środków dopingowych, umieszczonych na Liście Zabronionej Światowej Agencji Antydopingowej. Kenijczyk dobiegł na metę półmaratonu jako czwarty.

Na razie w Poznaniu nie pobiega

Zawodnik zrezygnował z prawa do przebadania próbki B. Wynik pierwszego badania został więc uznany za ważny. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zdyskwalifikowały zawodnika. Nie będzie on również mógł brać udziału w Poznań Maraton ani w Poznań Półmaraton przez następne dwa lata. Decyzja ta jest nieodwołalna. Dyskwalifikacja nie zmienia kolejności na podium. Bieg ukończyło łącznie 7675 zawodników.

Źródło: Półmaraton Ponzań