Kąpielisko na jeziorze maltańskim nadal zamknięte

Już nie tylko sinice zagrażają ludziom, którzy chcieliby się wykąpać w jeziorze Maltańskim. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu poinformował, że oprócz sinic w wodzie wykryto Enterokoki. To bakterie żyjące w odchodach. 

Sanepid wykrył bakterie Enterokoki w wodzie z jeziora, po badaniach kontrolnych. Bakterie kałowe są odporne na warunki środowiska, więc do „incydentu” mogło dojść stosunkowo dawno.

Kilkanaście dni temu na kąpielisku nad jeziorem Maltańskim z uwagi na stwierdzony zakwit sinic, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli

Sinice są niebezpieczne dla człowieka. Są to organizmy, które wytwarzają groźne toksyny sinicowe. Sinice i kontakt z nimi mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Na razie nie wiadomo kiedy znów będzie można kąpać się w jeziorze maltańskim. Sytuację na bieżąco kontrolują pracownicy sanepidu.

Obecnie z powodu sinic zamknięte jest także kąpielisko „Owocowa Plaża” nad Jeziorem Niepruszewskim w Zborowie (gmina Dopiewo).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl