Zza płotu widać już trzy nadziemne kondygnacje. To budynek Nowego Rektoratu, który powstaje w Kampusie Politechniki Poznańskiej „Warta”.
Prosta bryła budynku nie będzie wyróżniać się niczym szczególnym. Dzięki temu wkomponować ma się w cały kompleks podobnych akademickich budynków. Nowy Rektorat projektu Sławomira Rosolskiego sąsiadować będzie z budynkami Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej oraz Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania.
– Budynek będzie miał 5966 m kw. powierzchni użytkowej i zbudowany zostanie na planie kwadratu o boku 36,74 m. Będzie to pięciokondygnacyjny obiekt (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) w formie szklanego prostopadłościanu z kamiennymi pilastrami elewacyjnymi. Wertykalne podziały pilastrów nadadzą Rektoratowi monumentalności oraz podkreślą ważność projektowanego budynku na tle całego Kampusu. Materiał szklanej fasady podkreśli nowoczesny charakter Politechniki Poznańskiej, natomiast użycie kamienia odwoływać się będzie do jej bogatej historii oraz tradycji. W szkle odbijać się będą obrazy otoczenia, dzięki czemu budynek wpisze się w kontekst otoczenia – informuje Politechnika.
Źródło: Politechnika Poznańska
A co we wnętrzu? Centralnym miejscem budynku będzie hall, z którego na wyższe kondygnacje studenci, jak i wykładowcy dostaną się jedną z dwóch klatek schodowych lub windami. Znajdą na nich gabinety, sale spotkań i pomieszczenia socjalne.
– Na najwyższej kondygnacji budynku zlokalizowano dwie duże sale spotkań, służące reprezentacyjnym spotkaniom lub organizacji konferencji dla większej liczby uczestników. Na tym samym poziomie znajdą się także biura władz Politechniki – informuje uczelnia.
– Zarówno formę budynku, jak i elementy technicznego wyposażenia zaprojektowano tak, by spełniały wytyczne dla budynku o niemal zerowym zużyciu energii – czytamy w opisie budynku Nowego Rektoratu.
Wykonawcą prac jest Mostostal Warszawa Spółka Akcyjna.
fot. Łukasz Gdak