„Jesteśmy najbardziej wysuszonym regionem w Polsce”. Rusza festiwal Klimatyczna Rewolucja

22 kwietnia znany jest jako Dzień Ziemi. To właśnie tego dnia wiele organizacji i instytucji przypomina o kryzysie klimatycznym i o wpływie człowieka na naszą planetę. Nieprzypadkowo właśnie 22 kwietnia zaczyna się festiwal Klimatyczna Rewolucja, który ma zwrócić uwagę na potrzeby środowiska naturalnego.

22 kwietnia rozpoczął się etap regionalny festiwalu, który organizują wspólnie: UNICEF Polska, WFOŚiGW w Poznaniu, Miasto Konin, Poznański Parku Naukowo-Technologiczny i Młodzi Ambasadorzy Klimatu. Jego głównym celem jest połączenie w jednym miejscu innowacji oraz edukacji na temat kryzysu klimatycznego. Finał odbędzie się w dniach 21-24 maja w Koninie.

– Festiwal powstał z inicjatywy młodych ludzi. Na co dzień obserwujemy katastrofy klimatyczne i pojawia się w nas strach. Nie wiemy, co powoduje te zjawiska. Chcieliśmy zatem stworzyć przestrzeń dającą dostęp do edukacji, do której można będzie podejść swobodnie, ale jednocześnie z dużą dawką wiedzy od ekspertów. Mamy nadzieję, że festiwal będzie czasem budowania wspólnoty, jedności i da energię do działania – mówi Julia Nowaczewska, organizatorka festiwalu, członkini stowarzyszenia M-Lab, jedna z Młodych Ambasadorów Klimatu.

Obecna na spotkaniu Agnieszka Gołębiowska, kierownik zespołu edukacji i partycypacji UNICEF Polska podkreśliła, że kryzys klimatyczny to także kryzys praw dziecka.

– Z powodu katastrof klimatycznych miliony dzieci zostają przesiedlone lub tracą dostęp do edukacji. To prawdziwe zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego edukacja klimatyczna jest tak ważna – by można było działać i widzieć, co robić. Edukacja klimatyczna jest prawem, jest elementem konwencji o prawach dziecka, dlatego już po raz drugi jako UNICEF Polska zaangażowaliśmy się w tę inicjatywę – stwierdziła podczas otwarcia wydarzenia.

Festiwal to szereg inicjatyw, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa na możliwości działań proekologicznych. Jedną z nich jest konkurs, który organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Realizujemy wiele działań edukacyjnych, dlatego z zaangażowaniem włączyliśmy się w organizację festiwalu. Zaproponowaliśmy konkurs dla młodzieży, w którym można zaprojektować grę planszową „H2O Challange”, by zwiększać świadomość i zachęcać do działania. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Projekt, który zdobędzie nagrodę główną, wyprodukujemy i wykorzystamy do dalszych działań edukacyjnych związanych z tematem gospodarki wodnej – powiedziała Agnieszka Lewandowska, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Czy Poznań wysycha? Sytuacja jest niepokojąca

Podczas spotkania otwierającego festiwal Klimatyczna Rewolucja poruszono temat sytuacji klimatycznej Poznania i Wielkopolski.

– Wielkopolanie nie zdają sobie sprawy, że nasz region jest najbardziej wysuszony w całym kraju. Widać to gołym okiem – obniża się poziom wód gruntowych, wysychają rzeki, ubożeją gleby rolne. Spowodowane jest to niskimi opadami i wysokimi temperaturami – mówi Agnieszka Lewandowska z WFOŚiGW w Poznaniu.

Jak dodaje ekspertka, każdy poznaniak może w prosty sposób każdego dnia przyczyniać się do poprawy sytuacji. Pierwszym krokiem jest retencjonowanie wody i wykorzystywanie jej do podlewania ogródka. Ważne jest też zakręcanie kranu czy wybieranie szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie.

– Wysychanie to proces, który postępuje. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć minimalizować szkody z myślą o przyszłych pokoleniach. Zasoby są bowiem ograniczone – przyznaje.

Otwarciu festiwalu towarzyszył panel dyskusyjny pt. „Kto kogo uczy? Międzypokoleniowy dialog o klimacie i edukacji”.

Czytaj także: Żałoba narodowa po śmierci Papieża Franciszka. Wiele imprez się nie odbędzie?

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl